Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak ogrzać tunel foliowy?

Tunele foliowe zblokowane ogrzewa się za pomocą specjalnych, nowoczesnych systemów, a jak ogrzać tunel foliowy w przydomowym ogródku? I po co właściwie to robić? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania tuneli foliowych.

Po co ogrzewać tunel foliowy?

Aby rośliny ozdobne i warzywa w twoim tunelu foliowym rosły szybko i dały obfite plony, musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Niezwykle ważna przy uprawie roślin jest właściwa temperatura, dlatego też, jeśli planujesz sadzić rośliny już wczesną wiosną, powinieneś odpowiednio ocieplić tunel foliowy lub przynajmniej zadbać o porządną folię, która zapewni dobrą termoizolację. Model o trwałej konstrukcji i solidnej folii ogrodowej to np. tunel foliowy w sklepie Meblobranie. Znajdziesz tam szeroki wybór tuneli foliowych cenionych producentów, takich jak Lemar, Butimex czy Focus Garden.

Jak ogrzać tunel foliowy?

Aby zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę w tunelu foliowym, warto postawić go w słonecznym, a jednocześnie osłonionym od wiatru miejscu. W pobliżu może znajdować się garaż lub budynek gospodarczy, jednak nie za blisko, aby nie zacienił tunelu. Jednak dobra lokalizacja to nie wszystko, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną i światło, wybierz tunel ogrodowy z pokryciem z folii PCV, która zapewnia szczelność. Możesz też ocieplić taki tunel folią termoizolacyjną z pęcherzami powietrza.

Drugi sposób na ogrzanie tunelu foliowego w swoim ogrodzie to umieszczenie w nim obiektów, które magazynują energię cieplną i uwalniają ją, gdy temperatura dookoła się obniża. Do takich „naturalnych grzejników” należy kostka brukowa, kamienie lub beczka z wodą.

Innym sposobem jest wykorzystanie w tunelu foliowym kompostu, który wytwarza ciepło, a dodatkowo użyźnia glebę. To rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę, jest nią niezbyt przyjemny zapach.

Duże, profesjonalne tunele foliowe i szklarnie można ogrzewać też za pomocą specjalnych instalacji grzewczych (gazem, wodą, powietrzem czy prądem), jednak wiąże się to już z dodatkowymi kosztami. Dzięki takim instalacjom uprawa roślin w tunelu możliwa jest przez cały rok.

Jak zabezpieczyć tunel foliowy przed wiatrem?

Silny wiatr może znacznie ochłodzić wnętrze tunelu foliowego, zatem jak najlepiej go zabezpieczyć przed wiatrem? Jak już wspomnieliśmy, tunel foliowy nie powinien stać na pustej przestrzeni, dobrze, jeśli w jego pobliżu znajdują się jakieś budynki. Ponadto, aby był wytrzymały i nie przewrócił się przy silnym wietrze, powinien posiadać trwałą, metalową konstrukcję. Tunele foliowe z rurek PCV są dużo mniej wytrzymałe. Bardzo ważne jest również to, aby folia ogrodowa była odpowiednio naciągnięta, tylko wtedy jest w stanie uchronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Podsumowując, ogrzewanie tunelu foliowego nie jest konieczne, jednak może znacznie przyspieszyć wzrost roślin, a także przyczynić się do bardziej obfitych plonów. Zwykle uprawę w tunelu foliowym rozpoczyna się w marcu, jednak w profesjonalnych tunelach foliowych ogrzewanych, możliwa jest uprawa warzyw przez cały rok.