Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak sprawdzić stan akumulatora? Na czym polega diagnostyka i gdzie można ją wykonać?

Akumulator jest jedynym źródłem zasilania układu elektrycznego w naszych samochodach. Odpowiada on za dostarczenie prądu potrzebnego do rozruchu silnika oraz jego pracy, a także licznych układów elektrycznych dostępnych na pokładzie. Mimo że jego rola jest kluczowa dla prawidłowego działania samochodu, to jednak bardzo często traktujemy go po macoszemu. Większość kierowców zupełnie nie dba o stan swojej baterii, przez co może dojść do jej przedwczesnego zużycia. W tym artykule powiemy sobie, dlaczego warto od czasu do czasu sprawdzić stan naszego akumulatora oraz w jaki sposób to zrobić. Podpowiemy również Państwu, dlaczego warto powierzyć to zadanie specjalistom i na co powinniśmy uważać podczas codziennej eksploatacji tego podzespołu.

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Weryfikację stanu akumulatora warto zacząć od przejrzenia klem. Są to styki, na które nałożona jest wiązka kabli. Jeśli mamy problem z napięciem prądu, co może być zgłaszane przez różne systemy w postaci błędów, to koniecznie zacznijmy od sprawdzenia tego elementu. Drobny papier ścierny lub mała szczoteczka druciana powinny załatwić sprawę.

Druga kwestia to poziom elektrolitu. Roztwór ten przewodzi prąd pomiędzy płytami akumulatora. W czasie eksploatacji zawarta w nim woda powoli odparowuje, co powoduje odsłonięcie i z czasem również zniszczenie powierzchni płytek.

Kolejna ważna rzecz to oczywiście poziom naładowania. Warto wykonać test przy użyciu multimetra podłączając go plusem do plusa, zaś minusem do minusa i wybierając opcję mierzenia Voltów. W pełni naładowany akumulator samochodowy powinien mieć napięcie nie mniejsze niż 12,7 V. Gdy silnik pracuje, ten pomiar powinien wynosić od 14,1 do 14,7 V. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że układ ładowania działa prawidłowo. Należy pamiętać aby nie podłączać miernika podczas rozruchu silnik, gdyż grozi to jego uszkodzeniem.

Omówione tutaj testy to podstawowa weryfikacja, którą jesteśmy w stanie wykonać we własnym garażu. Jeśli jednak nie mamy pewności czy zrobiliśmy to dobrze lub mimo naszych testów problemy z akumulatorem występują nadal, to warto udać się z tym problemem bezpośrednio do specjalistów. O tym, dlaczego warto postawić na doświadczonych specjalistów, dowiecie się Państwo z dalszej części tego artykułu.

Dlaczego warto zlecić sprawdzenie stanu akumulatora specjalistom?

Sprawdzenie stanu akumulatora na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo proste. W praktyce jednak wiele kwestii może się znacznie skomplikować, przez co odpowiednia diagnoza może być problematyczna. Nie wspominamy już tutaj nawet o sytuacji, gdzie nie mamy doświadczenia w weryfikowaniu stanu akumulatora, czy korzystaniu z niektórych narzędzi, np. multimetru. Oddanie naszego samochodu na badanie kondycji akumulatora jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy pojawiają się pierwsze oznaki jego zużycia. Zamiast od razu decydować się na zakup nowej baterii znacznie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z fachowej pomocy oraz profesjonalnego sprzętu. Specjaliści Bosch Car Service posiadają odpowiedni sprzęt, dzięki któremu będziemy w stanie sprawdzić stan naładowania, maksymalną sprawność, a także bardzo często pomijaną kwestię – czyli wydajność ładowania baterii przez alternator.

Przekazując nasze auto do specjalistów Bosch Car Service, możemy mieć pewność, że profesjonalnie, dokładnie oraz rzetelnie określą oni stan źródła zasilania w naszym aucie. W wielu przypadkach unikniemy być może kosztownego zakupu nowego akumulatora, co może bardzo mocno naruszyć nasz budżet, szczególnie w przypadku nowoczesnych samochodów naszpikowanych elektroniką oraz dodatkowymi systemami, np. Start & Stop.

Jak często i w jakich sytuacjach powinniśmy sprawdzić nasz akumulator?

Stan naszej baterii powinniśmy sprawdzać przynajmniej dwa do trzech razy w roku. Mowa tutaj oczywiście o kompleksowej weryfikacji stanu akumulatora oraz weryfikowanie, czy jego ładowanie odbywa się prawidłowo. Na szczególną uwagę nasza bateria zasługuje w miesiącach jesiennych oraz zimowych, kiedy to duża wilgotność, często opady oraz niskie temperatury sprawiają, że akumulatory bardzo szybko tracą na swojej sprawności.

Dzięki krótkiemu zweryfikowaniu stanu naszej baterii unikniemy licznych problemów, które mogą nas spotkać w przypadku jego jej nagłego rozładowania. Przypomnijmy, że rozładowany akumulator może nie tylko powodować liczne błędy różnych systemów, ale także całkowicie unieruchomić nasz pojazd.

Jakie czynniki negatywnie wpływają na żywotność akumulatora w samochodzie?

Na żywotność akumulatora w naszym samochodzie ma wpływ wiele różnych kwestii zaczynając od sposobu użytkowania samochodu, przez warunki pracy, a kończąc na usterkach układu elektrycznego. Cykl „życia” akumulatora bardzo mocno się skróci, jeśli korzystamy z auta wyłącznie na krótkich odcinkach. Wtedy bardzo szybko może się on rozładować, a jego ładowanie przez alternator jest zbyt krótkie, co doprowadza do spadku wydajności baterii.

Druga rzecz to warunki atmosferyczne. Mowa tutaj o dużej wilgotności powietrza, czy niskich temperaturach. Właśnie dlatego akumulatory najczęściej powodują problemy w sezonie jesienno-zimowym.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na żywotność naszej baterii są usterki lub wady układu elektrycznego w naszym samochodzie. Dość często zdarza się, że jeden z odbiorników w stanie spoczynku „pożera” nasz prąd, przez co skutecznie osłabia akumulator. Dodając do tego ewentualne problemy z wydajnością alternatora, tworzy nam się bardzo wysokie prawdopodobieństwo szybkiego rozładowania głównej baterii w naszym pojeździe.

Podsumowanie

Podsumowując, warto pamiętać o akumulatorze oraz okresowym badaniu jego stanu. Dzięki temu będziemy w stanie konkretnie ocenić to, w jakiej obecnie kondycji się on znajduje i czy w przypadku problemów związanych z brakiem prądu w instalacji elektrycznej, to rzeczywiście bateria jest źródłem naszych kłopotów.