Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak zabezpieczyć ranę przed kontaktem z wodą?

Nadmierna wilgotność czy nieograniczony kontakt z wodą to jedne z głównych czynników mających negatywny wpływ na proces gojenia rany. Opóźniają go, co więcej – w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanki. Jak zatem opatrzyć świeżą ranę i zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Jak opatrzyć świeżą ranę?

Kluczowe dla prawidłowego przebiegu gojenia się ran bez względu na ich charakter, jest odpowiednie ich opatrzenie. Zanim zatem przejdziemy do zabezpieczenia rany, należy przygotować zranione miejsce do dalszych kroków. Przydatne mogą się okazać specjalistyczne materiały opatrunkowe oraz preparaty medyczne do dezynfekcji ran. Jak to zrobić w trzech krokach?

  • Oczyszczenie – pierwszy krok to oczywiście prawidłowe oczyszczenie rany. Zranioną tkankę należy przemywać pod bieżącą wodą przez kilka minut aż do całkowitego jej oczyszczenia. Wówczas może pojawić się delikatne krwawienie lub pieczenie. To znak organizmu, iż rana ulega stopniowemu oczyszczaniu. Tak przygotowaną ranę należy osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Pod żadnym pozorem nie używajcie zwykłego ręcznika. To siedlisko milionów bakterii!
  • Dezynfekcja – do dezynfekcji rany należy zastosować środek medyczny o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, który złagodzi ból i przyspieszy gojenie rany. Pamiętajcie, by nie wybierać sprayu na bazie alkoholu! Składnik ten działa wysuszająco, a przecież nie o to chodzi! Rana powinna zachować odpowiedni poziom wilgotności, by zagoiła się prawidłowo.
  • Zabezpieczenie – w zależności od lokalizacji czy głębokości rany może sprawdzić się inny materiał opatrunkowy. Niemniej wybrany przez was opatrunek powinien być sterylny. Ochroni ranę przed zabrudzeniami przez kilka pierwszych dni. Istotne, aby nie był założony zbyt luźno ani zbyt ciasno. Wysokiej jakości materiały opatrunkowe znajdziecie tutaj – https://eplaster.pl/.

Prawidłowe opatrywanie rany to jedno! Te kilka prostych kroków pozwoli wam na dogłębne jej oczyszczenie i stworzenie idealnych warunków dla skóry, by ta mogła spokojnie się goić. Niemniej należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie rany przed kontaktem z wodą. Klasyczny plaster z opatrunkiem może w tym wypadku nie wystarczyć… Jak zatem prawidłowo ochronić świeżą ranę?

Zabezpieczenie rany przed kontaktem z wodą – to należy wiedzieć

Odpowiednia pielęgnacja rany to absolutna konieczność! Dlatego też zwracamy szczególną uwagę na podstawowe techniki zabezpieczania ran, dzięki którym zminimalizujecie ryzyko przedostania się bakterii czy wody do wewnątrz. Nawet najlepszy opatrunek nie zda egzaminu, jeżeli odpowiednio go nie zabezpieczymy. Warto bowiem zaopatrzyć swoją domową apteczkę w specjalistyczne produkty do ran. Co mamy na myśli? Na rynku znajdziecie szereg różnorakich produktów, w tym właśnie przylepce oraz taśmy chirurgiczne. Zdadzą one egzamin zwłaszcza w przypadku ran szarpanych lub ran głębokich, które wymagają zachowania należytej ostrożności…

Chirurgiczne taśmy opatrunkowe – czy warto?

Taśma opatrunkowa to niewątpliwie jeden z kluczowych elementów, który warto mieć w swoim domu. Wykonana z nierozciągliwej włókniny pokrytej wodoodpornym klejem hipoalergicznym sprzyja gojeniu ran, zapewniając przy tym wysoki poziomu komfortu oraz pełną swobodę ruchów – również w miejscach ulegających rozciąganiu czy trudnodostępnych. Odpowiednio naklejona na opatrunek wewnętrzny stanowi gwarancję pełnej ochrony przed kontaktem z wodą, umożliwiając jednocześnie skórze przepuszczanie powietrza oraz pary wodnej. Co więcej, taśma chirurgiczna ustabilizuje, zabezpieczy oraz umocuje opatrunek pierwotny niezależnie od jego rozmiaru. Przed naklejeniem taśmy pamiętajcie koniecznie o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu zranionego miejsca oraz nałożeniu sterylnego opatrunku.

Chirurgiczne taśmy opatrunkowe to nie jedyne rozwiązanie, o którym warto wiedzieć… Z pomocą mogą również przyjść medyczne ochraniacze służące do zabezpieczenia rany przed wilgocią oraz wodą. Sprawdzą się doskonale nie tylko w przypadku ran ciętych, lecz także do ochrony gipsów oraz bandaży.

Suchy i sterylny opatrunek to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. Nie zapominajcie o tym!