Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy paleciak elektryczny podlega UDT?

Dzisiaj w wielu zakładach pracy trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez wózków paletowych. Zdecydowanie dominują elektryczne paleciaki. Czym są wózki paletowe i czy podlegają pod UDT? Co to jest UDT? Już wyjaśniamy!

Czym są i do czego służą elektryczne paleciaki?

Wózek paletowy to nic innego, jak wózek widłowy. Innymi słowy, mowa o niewielkich wymiarów pojeździe mechanicznym, przystosowanym do transportu palet. Niemniej maszyny te są mocno zróżnicowane. Przede wszystkim stosuje się różnorodne napędy. Kiedyś dominowały silniki spalinowe. Dzisiaj o wiele częściej spotykane są elektryczne paleciaki. Silnik elektryczny to szereg korzyści, takich jak:

  • cicha praca,
  • mniejsza emisja spalin,
  • niższe koszty eksploatacji.

Jak łatwo się domyślić, elektryczne paleciaki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność transportu palet. Natomiast palety doskonale sprawdzają się w transporcie bardzo wielu towarów, przez co stosuje się je powszechnie. Dlatego też wózki paletowe można spotkać w licznych magazynach i hurtowniach, ale też w sklepach, a nawet w fabrykach przemysłowych. Niektóre pracują również w portach i w przemyśle górniczym. Oczywiście w zależności od zastosowania, konieczny jest wybór wózka o odpowiednich wymiarach i udźwigu. W tym miejscu przechodzimy do kwestii kluczowej – jakiego typu pojazdem jest paleciak elektryczny według prawa? Otóż zalicza się go do kategorii urządzeń transportu bliskiego – UTB.

Co to jest UDT?

Zastanawiasz się, czym jest UDT? To Urząd Dozoru Technicznego, czyli podmiot prawny, którego obowiązkiem jest nadzór nad stanem technicznym maszyn i urządzeń. Jego kompetencje dotyczą wszelkiego sprzętu wykorzystywanego w przedsiębiorstwach. Zalicza się tutaj również urządzenia transportu bliskiego. Innymi słowy, elektryczne paleciaki podlegają pod UDT. Zatem aby wózek został dopuszczony do pracy, musi przejść kontrolę UDT. Natomiast operator sprzętu musi być osobą odpowiednio wykwalifikowaną, posiadającą certyfikat ukończenia kursu obsługi wózka widłowego.

Zapraszamy po więcej informacji: elektryczne paleciaki Warszawa.