Wybór odpowiedniego projektu to jedna z pierwszych rzeczy, jakimi trzeba się zająć w ramach budowy swojego domu. Projekt może być przygotowany na indywidualne zamówienie albo gotowy. Która z tych opcji jest lepsza?
Gotowy będzie tańszy
Projekt na zamówienie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają działkę o nietypowym kształcie, na przykład długą i bardzo wąską, przez co standardowe projekty będą dość trudne do realizacji. Opłaca się zamówić indywidualny projekt także wtedy, gdy inwestor ma bardzo szczególne wymagania i ciężko jest znaleźć ofertę dopasowaną do oczekiwań.
Przy projekcie na specjalne zamówienie trzeba się jednak liczyć z wysokimi wydatkami. Gotowy projekt jest sporo tańszy, w dodatku dostępny od razu, wystarczy złożyć zamówienie, zapłacić za plany i już po kilku dniach można przejść do dalszego etapu inwestycji. Z indywidualnym zamówieniem trwa to znacznie dłużej i rzadko kiedy pierwsza wersja jest od razu akceptowana przez klienta, dochodzi więc jeszcze czas na wprowadzanie poprawek.
Jedyny w swoim rodzaju
Za projektem na zamówienie przemawia jego oryginalność. Drugiego takiego samego domu nikt inny mieć nie będzie, ale na stronach takich jak projektyzwizja.pl jest bardzo szeroki wybór gotowych propozycji i można wśród nich znaleźć dom odpowiedni dla potrzeb swojej rodziny.
Domy identyczne są najczęściej na osiedlach domków jednorodzinnych stawianych przez dewelopera, natomiast tam, gdzie inwestorzy sami się budują, jest większa różnorodność – podobieństwa wynikają po prostu z warunków zabudowy, czyli na przykład na danym terenie dozwolone są tylko domy parterowe z dwuspadowym dachem.
Budowa domu
Warto pamiętać o tym, że jeśli indywidualny projekt zakłada skomplikowaną bryłę i dużo ozdobnych detali architektonicznych, droższa będzie także sama budowa, do tego zwiększa się ryzyko błędów budowlanych i opóźnień w realizacji inwestycji. Nie wszystkie ekipy budowalne chcą się podjąć realizacji projektu na zamówienie i raczej trudno będzie postawić taki dom systemem gospodarczym.
Minusem gotowego projektu może być konieczność jego adaptacji – niewielkie zmiany większość biur architektonicznych wykona za darmo, ale gdy adaptacja zakłada na przykład inne rozmieszczenie ścian nośnych czy zmianę pokrycia dachowego na znacznie cięższe, przystosowanie gotowych planów do wymogów klienta będzie się wiązało z dopłatą do zakupionego projektu.