Każdy doskonale wie, jak nieprzyjemne i niebezpieczne są upały. Ludzie czują się wtedy zmęczeni, senni, a także mają problemy ze złapaniem oddechu. Co bardzo ważne, upały stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz również dla psów. Jak się niestety okazuje, wielu właścicieli swoich czworonogów nie wie, jak się powinno zachować w trakcie podwyższonych temperatur powietrza. Jak zatem zadbać o psa podczas upałów, aby mógł on bezpiecznie i komfortowo przetrwać te trudne warunki? Jak schłodzić psa?
Jak pies się chłodzi?
Jeśli chce się zadbać o stan swojego psa podczas upałów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, jak pies oddaje ciepło i jak schładza swoje ciało. Czy robi to tak samo, jak człowiek?
Jak każdy doskonale wie, jednym z najważniejszych sposobów na schłodzenie organizmu przez człowieka jest pocenie się. Co bardzo ważne psy nie mają tej umiejętności i zwyczajnie się nie pocą całą powierzchnią ciała. Posiadają gruczoły potowe jedynie na łapach. Jest to system zdecydowanie zbyt mało efektywny, aby schłodzić ciało. Zamiast tego swoje schładzanie opierają na dyszeniu. Z tego też powodu, jeśli zauważy się, że pies zaczyna otwierać pysk, wystawiać język i mocno dyszeć, można wywnioskować, że jest mu nieco za gorąco.
Jak rozpoznać przegrzanie u psa?
Bardzo ważną sprawą podczas opieki nad psem w czasie upałów jest umiejętność rozpoznania sytuacji, gdy jest mu zwyczajnie zbyt ciepło i dochodzi do przegrzania jego ciała. Czym taka sytuacja może się konkretnie objawiać?
Przegrzanie psa ma miejsce wtedy, gdy zaczyna on silnie dyszeć, ma przyspieszoną akcję serca, a także zaczyna się mocno ślinić. Do innych bardzo często spotykanych objawów przegrzania psa zaliczają się wymioty, biegunka, brak apetytu czy też drżenie mięśni.
Warto zatem wiedzieć, jak schłodzić psa, by nie dopuścić do przegrzania pupila i wystąpienia u niego przykrych dolegliwości z tego tytułu.
Dostęp do wody
Żeby uniknąć tych nieprzyjemnych objawów i niebezpieczeństwa dla psa, przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiedni dostęp do świeżej wody. Często jest to dużym problemem, jeśli wychodzi się z mieszkania na dłuższy czas, czyli np. do pracy. Zwykła miska z wodą może być niewystarczająca, ponieważ pies może z niej szybko wszystko wypić, a także woda może z powodu wysokiej temperatury nadmiernie parować. Dlatego też zaleca się, aby pozostawić psu dwie sporej wielkości miski z wodą, dzięki czemu nie będzie ryzyka, że wody mu zabraknie.
Chłodne miejsce do odpoczynku
Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby zapewnić psu odpowiednie miejsce do odpoczynku. Przede wszystkim powinno ono być zacienione, aby leżący w nim pies nie był wystawiony na działanie silnego, nagrzewającego futro słońca. Dodatkowo warto zadbać o to, aby było to miejsce nieco chłodniejsze niż pozostałe miejsca w domu.
Jakie pomieszczenie idealnie nada się na czas silnych upałów? Jak można się domyślić, perfekcyjna pod tym względem będzie łazienka. Z reguły ma ona ograniczony dostęp do światła słonecznego, a także dzięki kafelkom jest dość dobrze schłodzona. Warto więc na czas upałów przenieść tam legowisko psiaka. Innym dobrym pomysłem jest przedpokój, który również bywa zacieniony.
Zmiana pory spacerów
Psy podobnie jak ludzie rozgrzewają się podczas wysiłku fizycznego. Warto więc zadbać o to, aby nie narażać psa na duży wysiłek podczas największych upałów. W końcu mało kto z nas chce biegać w południe w czasie największego gorąca.
Co więc należy zrobić? Bardzo ważne jest to, aby podczas dni z wysoką temperaturą wprowadzić korekty do codziennych spacerów. Doskonałym pomysłem będzie wychodzenie z psem nieco wcześniej niż zwykle, gdy temperatura powietrza jest jeszcze nieco niższa po nocy. Co więcej, zalecane jest, aby ostatni spacer odbywał się już po zmroku, gdy również jest zimniej niż w ciągu dnia. Oczywiście pies nie może cały dzień czekać na spacer. W ciągu dnia, gdy powietrze będzie mocno rozgrzane, także będzie musiał załatwiać swoje psie potrzeby. Warto jednak w tym czasie ograniczyć jego czas przebywania na powietrzu do niezbędnego minimum i po załatwieniu wszystkich spraw skierować się od razu do domu.
Ochrona łapek
Każdy, kto choć raz był na wakacjach nad morzem, doskonale wie, jak nieprzyjemne jest chodzenie gołymi stopami po rozgrzanym piasku. Warto o tym pamiętać, gdy będzie się chodziło w czasie upałów z psem po chodniku lub asfalcie. Powierzchnie te będą jeszcze gorętsze niż piasek, co będzie rzecz jasna powodowało ogromny dyskomfort dla psiaka i może nawet stanowić niebezpieczeństwo dla jego łapek.
Zagrożenie to powoduje, że powinno się zadbać o łapki psa podczas spacerów na tak silnym upale. Najlepiej w tym celu unikać chodzenia po najbardziej nagrzewających się powierzchniach i wybierać np. spacery po trawie lub ziemi. Jeśli nie jest to możliwe, zalecane jest stosowanie specjalnych butów dla psów, które ochronią ich wrażliwe łapki przed poparzeniem.