Drony za sprawą swojej popularności zaczęły być chętnie kupowanym urządzeniem elektronicznym dla najbliższych. Ponieważ ich używanie w otwartej przestrzeni powietrznej często denerwowało innych, zwłaszcza jeśli dron posiadał kamerę i nagrywał, zmieniono przepisy dotyczące korzystania z tego typu gadżetów.
Do czego najczęściej używa się dronów?
Na początku drony najchętniej używały dzieci i hobbyści latających urządzeń. Z czasem zainteresowali się nimi filmowcy i internetowe gwiazdy, którzy za ich pomocą nagrywali filmy i całe programy. Ujęcia z lotu ptaka są ciekawą formą przedstawienia obiektów i dodają całości dynamiki. Warto jednak zauważyć, że latając blisko osób trzecich, można w ten sposób naruszać ich prywatność, zwłaszcza w sytuacji, jeśli dron posiada kamerę i nagrywa otoczenie. O dronach można przeczytać więcej na Smartix.pl dlatego, jeśli interesuje Cię ich kupno, koniecznie sprawdź, co należy o nich wiedzieć.
Jak używać drona zgodnie z prawem?
W dniu 31 grudnia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące latania dronami powyżej 250 gram lub takimi, które posiadają kamerę. Dotychczasowe prawo zastąpiły przepisy obejmujące całą Unię Europejską. Na ich podstawie powstaną trzy kategorie lotów: otwarta, szczególna i certyfikowana. Wszyscy, którzy będą chcieli latać urządzeniami powyżej 250 g lub takimi, które posiadają kamerę, będą musieli zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line dostępny na stronie drony.ulc.gov.pl.
Kategoria otwarta to taka, w której loty mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota i to do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wśród wymogów znalazły się również: poszanowanie prywatności innych osób i zachowanie bezpiecznej odległości między urządzeniem a innymi osobami, zwierzętami czy statkami powietrznymi. Takie przepisy stały się koniecznością w czasie, gdy lotnictwo bezzałogowe zyskało popularność, a rynek dronów wciąż się poszerza. Na Smartix.pl co jakiś czas poruszane są tematy związane z technicznymi nowinkami – bądź tam razem z nami i dowiedz się więcej!