Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy kobiety w ciąży potrzebują seksu?

Seks w ciąży jest ciągle tematem delikatnym, często przemilczanym. Mieszanka niewiedzy, obaw i negatywnych stereotypów sprawia, że część par popada w niechcianą abstynencję. Konsekwencje dla związku mogą być mało zabawne: oddalenie, rozdrażnienie, nawet zdrady. W artykule wyjaśniamy, czy można uprawiać seks w ciąży, do którego miesiąca i w jakich pozycjach.

Wiele kobiet w ciąży nabiera w oczach partnerów dodatkowego powabu. Ma to swoje bardzo konkretne uzasadnienie: burza hormonów sprawia, że skóra staje się gładsza, znika trądzik, pięknie zaokrąglają się biodra i – dla wielu mężczyzn najważniejsza zmiana – rosną i ujędrniają się piersi. Kobiety wyglądają kwitnąco i wiele z nich przejawia wyraźnie zwiększony apetyt seksualny.

Kiedy ciężarne kobiety mogą uprawiać seks, a kiedy nie?

Pytanie o możliwość uprawiania seksu w ciąży i jego częstotliwość powraca jak bumerang. Odpowiedź specjalisty z sex shopu online Afrodyta może być dla wielu czytelników sporym zaskoczeniem: – „Jedynym warunkiem, żeby uprawiać seks w ciąży, jest… pragnienie seksu. Dokładnie tak jak w każdej innej okazji: jeśli ciężarna kobieta i jej partner mają ochotę na seks, to powinni go uprawiać. I powinni robić to tak często, jak często chcą. Wyjątkiem od tej zasady może być tylko zakaz od lekarza prowadzącego ciążę”.

Jeżeli stan zdrowia kobiety jest normalny, jeżeli nie ma żadnych powikłań, to praktycznie przez całą ciążę może ona pozostać aktywna seksualnie. Liczbę stosunków należy ograniczyć w trzecim trymestrze (28-40 tydzień ciąży), a nawet zaprzestać klasycznych zbliżeń polegających na penetracji pochwy. O wstrzemięźliwość tuż przed porodem dba sama natura: kobiety są coraz bardziej zmęczone, pojawiają się obrzęki i problemy gastryczne, co przekłada się na znaczące zmniejszenie zainteresowania seksem.

Jakie są korzyści z seksu w ciąży?

Podnoszona często obawa o to, że seks może wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka, jest całkowicie pozbawiona podstaw. Zbliżenia nie tylko nie szkodzą, ale wręcz są zalecane. Oto dwa najważniejsze powody, aby uprawiać seks w ciąży:

  • dobry seks przyszłej matki korzystnie wpływa na rozwój dziecka – satysfakcja seksualna matki przekłada się na pozytywne emocje wysyłane do znajdującego się w jej brzuchu dziecka – obawa przed uderzaniem penisem w ściankę macicy nie ma podstaw medycznych: specjaliści twierdzą, że dziecko jest całkowicie bezpieczne i słyszy tylko rytmiczne pukanie,
  • seks z ciężarną partnerką cementuje związek – chociaż faceci nie rodzą, to ciąża partnerki jest dla nich dużą życiową rewolucją: niezwykle istotne staje się podtrzymanie więzi i zachowanie intymnych relacji – normalne relacje seksualne w trakcie trwania ciąży pozwolą łatwiej przetrwać trudny, również seksualnie, okres pierwszych kilku tygodni po porodzie.

Kobiety chcą się czuć atrakcyjne również w ciąży. Udany seks jest najlepszym sposobem na potwierdzenie swojej kobiecości, na zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa i oddalenia niepokojów związanych z uczuciami żywionymi przez partnera. Jeżeli partner unika zbliżeń, choć nie ma ku temu powodów medycznych, to sytuacja robi się napięta. Podobnie działa to w druga stronę: partnerka uchylająca się od seksu, szczególnie w niskiej ciąży, zasiewa w swoim partnerze mnóstwo wątpliwości. Dlatego warto rozmawiać i kochać się. Aby zwiększyć pewność siebie, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane erotyczne ubrania: bardzo wygodne i seksowne są np. krótkie szlafroczki z gładkich, lejących się materiałów. Pozwalają kobiecie czuć się atrakcyjną i zachować pewność siebie w trakcie zbliżeń. Oczywiście swobodny seks w ciąży jest możliwy tylko przy stosowaniu zasad bezpieczeństwa związanych ze zmniejszoną mobilnością przyszłych matek.

Jak kochać się bezpiecznie w ciąży?

Najlepszym patentem na bezpieczny seks w ciąży jest zachowanie status quo: należ kochać się tak samo, jak przed zajściem w ciążę, ale znacznie delikatniej. Dotyczy to zarówno pozycji, jak i częstotliwości. Oczywiście w miarę rozwoju ciąży, przy znacznym powiększeniu brzucha przyszłej matki, najbardziej naturalne stają się pozycje boczne, na pieska i ewentualnie na jeźdźca. Jeżeli na przykład ulubionym akcesorium przyszłych rodziców była huśtawka erotyczna, to na czas ciąży powinni się powstrzymać przed jej używaniem. Akrobacje powietrzne nie szkodzą ciąży, natomiast maleje sprawność ruchowa. W efekcie rośnie ryzyko niespodziewanych potknięć czy upadków, które mogą doprowadzić do poronienia.

W wyższej ciąży zdecydowanie należy unikać, a najlepiej całkowicie zaprzestać, seksu analnego. Na liście rzeczy niedozwolonych znajdują się też różnego rodzaju zabawki intymne, w tym szczególnie duże dilda czy wibratory. Najbardziej niepożądane byłoby użycie elektrostymulacji. Tego typu inwazyjne techniki erotyczne mogą wywołać przedwczesny poród.

Kiedy powstrzymać się przed uprawianiem seksu?

Jednoznacznym sygnałem, że trzeba zaprzestać aktywności seksualnej, są krwawienia z pochwy. Niezależnie od ich przyczyny, penetracja może pogłębić dolegliwość. Jakikolwiek płyn wydobywający się z dróg rodnych wyklucza seks – przynajmniej do momentu, gdy stan kobiety oceni lekarz. Wyjątkowo intensywne upławy, krwawienie czy odejście wód płodowych to powody do niezwłocznego kontaktu ze specjalistą.

Drugą niedyspozycją, która zdecydowanie wyklucza seks w ciąży, jest niewydolność cieśniowo-szyjkowa, znana jako skrócenie szyjki macicy. Przy tym powikłaniu ciąży zaleca się kobietom spędzanie większości czasu w pozycji leżącej i unikanie wysiłku fizycznego. W przeciwnym razie może do przedwczesnego rozwarcia szyjki i poronienia lub przedterminowego porodu. Seks może być czynnikiem przyspieszającym skracanie szyjki macicy, dlatego należy z niego zrezygnować.

Jak w każdej innej sytuacji, tak również w ciąży, zaleca się zaprzestanie aktywności seksualnej w przypadku zarażenia jednego z partnerów chorobą weneryczną. W wyjątkowych sytuacjach można zainicjować zbliżenie z użyciem prezerwatywy, ale najlepsza jest wstrzemięźliwość i unikanie ryzyka zakażenia.

Kończąc, warto podkreślić, że kobiety ciężarne zazwyczaj potrzebują seksu, a nawet mają większy apetyt seksualny niż przed ciążą. Jeżeli tylko chcą, to mogą bez obaw uprawiać seks, stosując wygodne i bezpieczne pozycje. Jest to nie tylko dopuszczalne, ale wręcz zalecane: dobry seks w ciąży podnosi poziom szczęścia, cementuje związek i podwyższa samoocenę.