Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy pogrzeb z urną różni się czymś od tradycyjnego pochówku?

Pogrzeb z urną odbywa się po spopieleniu ciała zmarłego w krematorium. Zgodnie z polskim prawem szczątki muszą zostać złożone w ziemnym grobie lub kolumbarium na cmentarzu komunalnym bądź wyznaniowym. Organizacja pogrzebu to konieczność, ponieważ przepisy nie zezwalają na przechowywanie urny w domu czy rozsypywanie prochów nad ziemią i zbiornikami wodnymi.

Przygotowania do pogrzebu z urną

Przygotowania do pogrzebu z urną wymagają dopełnienia tych samych formalności jak w przypadku tradycyjnego pochówku w trumnie. Jedynym wyjątkiem jest to, że rodzina musi dostarczyć zgodę zmarłego na spopielenie ciała. Świeckie i wyznaniowe pochówki z kremacją organizuje m.in. Zakład Pogrzebowy GLORIA, który świadczy usługi funeralne i kamieniarskie. Bliscy osoby, która odeszła, decydują o przebiegu uroczystości: na ich życzenie przed aktem spopielenia mogą pożegnać się ze zmarłym w kaplicy lub sali ceremonialnej. Mają też prawo do przebywania w niej w trakcie kremacji, gdzie modlą się lub dzielą się wspomnieniami. Procedura trwa około godziny i kończy się przekazaniem rodzinie urny z prochami wraz ze świadectwem kremacji. Bliscy transportują kapsułę na cmentarz, a tam odbywa się standardowa uroczystość pogrzebowa pod przewodnictwem duchownego lub Mistrza Ceremonii.

Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

Koszty pogrzebu z kremacją są niższe niż wydatki, jakie musi ponieść rodzina zmarłego, który ma zostać pochowany w tradycyjny sposób. Ceny trumien na zwłoki wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Należy doliczyć do nich także koszty pomnika, kosmetyki pośmiertnej i eleganckiej odzieży. Obecnie maksymalna kwota zasiłku pogrzebowego w Polsce wynosi 4000 złotych, co często nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z tradycyjnym pochówkiem. Pogrzeb z kremacją jest zatem coraz częściej wybierany ze względów praktycznych i ekonomicznych.

Zakup trumny kremacyjnej (z drewna, tektury lub wikliny) i pojemnika na prochy to wydatek, oscylujący wokół kilkuset złotych, a do spopielenia ciała wystarczy okrycie go łatwopalnym całunem. Również nagrobki pod urnę, ze względu na mniejsze rozmiary, nie kosztują tak dużo jak pomniki wznoszone w miejscu pochówku trumny. Ponadto urny są składane w murowanych grobowcach, w których mieszczą się aż 4 kapsuły. W związku z tym prochy zmarłych członków rodziny mogą być składane w tym samym miejscu, dzięki czemu nie trzeba ponosić kosztów wykopywania nowych grobów przy kolejnych pogrzebach.