Faza rozwoju dziecka ma bardzo duże znaczenie w jego wychowaniu. W pierwszym etapie życia dziecko uczy się świata i rządzących nim praw oraz kształtuje swoje umiejętności i zainteresowania. Według wielu specjalistów z zakresu psychologii i wychowania dzieci jednym z ważniejszych elementów jest pobudzanie i wpływania na rozwój dziecięcej wyobraźni. W naszym w artykule dokładniej opisujemy, w jaki sposób rodzice mogą wpływać na ten element i pomagać dziecku się rozwijać.
Jaka jest rola wyobraźni?
Wyobraźnia pełni bardzo ważne funkcje w życiu i pozwala nie tylko na wymyślanie nowych historii, ale także wspiera naszą kreatywność i pozwala nam rozwiązywać napotkane problemy. Wspieranie u dziecka rozwoju wyobraźni będzie też miało wpływ na jego otwartość, umiejętność tworzenia nowych rzeczy oraz na możliwość krytycznego spojrzenia na różne elementy i interpretację różnych zjawisk. Bez odpowiednio rozwiniętej wyobraźni w dorosłym już życiu byłoby dzieciom po prostu znacznie trudniej, dlatego też staranie się w okresie rozwoju malucha jak najbardziej wpływać na rozwój wyobraźni jest tak bardzo ważne. Dzięki temu, jak dziecko już podrośnie i zacznie np. chodzić do szkoły, będzie mu też znacznie łatwiej w nauce i w poznawaniu nowych kolegów i koleżanek.
A dlaczego najlepiej jest wspierać rozwój wyobraźni u małych dzieci, a nie dopiero jak są już starsze? Dokładniej nam to wytłumaczył nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online z akcesoriami dla dzieci Forkids.pl:
„Małe dzieci są po prostu bardziej skłonne do nauki i szybciej przyswajają nowe wiadomości oraz nowe umiejętności. Dzięki temu są też w stanie dużo łatwiej kreować nowe rzeczy. Według przeprowadzanych badań psychologicznych aż 98% dzieci w wieku przedszkolnym lub młodszych ma zdolność twórczego myślenia na bardzo wysokim poziomie, jednak po ukończeniu szkoły takie zdolności pozostają tylko u 2%! Wspieranie wyobraźni i kreatywności u tych najmłodszych będzie więc miało bardzo znaczenie dla tego, jakie zdolności dziecko będzie miało za kilka lat. Poprzez odpowiednie działania w procesie wychowania, możliwe jest wspieranie inteligencji dziecka, jego kreatywności, pomysłowości oraz rozwoju emocjonalnego, poznawczego i społecznego”.
Elementy wspomagania rozwoju wyobraźni u dziecka
Wspieranie rozwoju wyobraźni u najmłodszych jest możliwe przede wszystkim poprzez zabawę, odpowiadanie dziecku nawet na najprostsze i najdziwniejsze pytania, zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i pełnej, bezwarunkowej akceptacji oraz pozwolenie mu na eksperymentowanie i popełnianie różnych błędów. Najważniejszym elementem wspierania dziecięcej wyobraźni, tak samo zresztą jak w przypadku kreowania innych zdolności, jest zabawa. To podczas niej dziecko najlepiej poznaje otaczający je świat i rządzące nim prawa.
Istotne we wspieraniu rozwoju dziecięcej wyobraźni jest przede wszystkim pozwolenie maluchowi na swobodną zabawę. Jeżeli dziecko po otrzymaniu w prezencie zabawki zacznie się nią bawić w inny sposób, niż jest to przedstawione w instrukcji, nic nie szkodzi. Oczywiście po pewnym czasie pokażmy mu, jak powinno się nią bawić, ale na początku niech samo spróbuje do tego dojść lub wymyślić inny sposób czerpania z niej rozrywki. Istnieją także zabawki, które z założenia mają wpływać na rozwój dziecka poprzez pozwalanie mu wypróbowania różnych jego możliwości. Takim ich rodzajem są np. zabawki edukacyjne. Podczas swobodnej zabawy dziecko uczy się wszystkiego, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju. W jej trakcie uczą się np. koordynacji ruchowej, organizacji przestrzennej i związków przyczynowo skutkowych między poszczególnymi elementami zabawy. Dużym atutem swobodnej zabawy jest też to, że daje dziecku wiele radości! Samodzielne poznawanie problemów i radzenie sobie z napotkanymi trudnościami da mu też dużo satysfakcji.
W trakcie zabawy powinniśmy także pozwalać dziecku na popełnianie błędów. To także jest element, który wspiera rozwój wyobraźni poprzez szukanie sposobów na poradzenie sobie z napotkanymi problemami. W trakcie naprawiania błędów dziecko staje się jeszcze bardziej kreatywne i aktywnie szuka sposobów poradzenia sobie z danymi problemami. Wielu specjalistów wskazuje nawet na to, że popełnianie błędów przez dzieci jest pozytywnym zdarzeniem, które pozwala im na wykorzystanie swojego twórczego potencjału.