Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Listwa zaciskowa

Aby właściwie połączyć elementy instalacji elektrycznej, warto skorzystać z listwy zaciskowej. Dostępnych jest wiele różnego rodzaju modeli różniących się m.in. typem złącza czy rodzajem montażu.

Do czego służy listwa zaciskowa?

Głównym zastosowaniem listwy zaciskowej jest odpowiednie połączenie i zabezpieczenie łączonych ze sobą elementów instalacji. Najczęściej listwa zaciskowa jest wykonana z tworzywa odpowiedniego pod względem trwałości, odporności i bezpieczeństwa użytkowania.

Listwa umożliwia połączenie wielu przewodów razem, a ich niewątpliwą zaletą jest prostota montażu i komfort korzystania, szczególnie że połączenia są szczelne i gwarantują właściwe funkcjonowanie instalacji.

Dzięki mosiężnym stykom znajdującym się wewnątrz listew przepływ prądu następuje w bezpieczny sposób.

Rodzaje listew zaciskowych ze względu na złącza

Wyróżnia się kilka typów złącza w listwie. Najpopularniejsza listwa zaciskowa to rozłączalna. Posiada ona żeński lub męski rodzaj złącza. Są łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu nie ma problemu z serwisowaniem instalacji. Innym typem są listwy zaciskowe kołkowe lub do druku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie listwy zaciskowej?

Listwa zaciskowa jest określana przez wiele parametrów, które wskazują na to, jaki rodzaj okablowania może być w nich zamontowany.

Najważniejsze z nich to:

  • prąd znamionowy,
  • napięcie znamionowe,
  • liczba biegunów,
  • raster,
  • rozmiar i typ przewodu.

Najistotniejszym parametrem jest prąd znamionowy, który dotyczy przewodności zacisków połączeniowych i powierzchni ich przekroju poprzecznego, a także dopuszczalnego wzrostu temperatury. Najlepiej, aby listwa była zdolna do obsługiwania prądu znamionowego o wartości przynajmniej półtora raza większej niż prąd maksymalny pobierany przez urządzenie. Również napięcie znamionowe złącza powinno mieć wartość większą od maksymalnej wartości napięcia zasilania dla systemu, co zapobiegnie ewentualnym przepięciom.

Liczba biegunów lub kontaktów określa, ile torów obsługuje jedna listwa. W sprzedaży są dostępne listwy liczące od 2 do nawet 32 torów. Odległość między sąsiednimi kontaktami określa raster, a jego wartość jest uzależniona od wymaganego odstępu izolacyjnego, konstrukcji oraz maksymalnych wartości napięć i prądów.

Ostatnim z podstawowych parametrów jest rozmiar i typ przewodu, jaki może być zamontowany w złączu, przy czym wiele listew ma w tym zakresie pewien stopień tolerancji. Oprócz typu przewodu ważna jest także grubość drutu. Najczęściej do przewodów wielożyłowych stosuje się zaciski śrubowe, a do jednożyłowych zaciski sprężynowe typu push-in.

Właściwości mechaniczne listwy zaciskowej

Istotne jest również uwzględnienie ilości miejsca zajmowanego na płytce drukowanej przez blok połączeniowy. Koniecznie należy uwzględnić orientację i dostępność elementów obsługi łącza.

Kable zabezpiecza się w złączach m.in. zaciskiem śrubowym, sprężynowym, wciskanym, windą czy THT. Jest to tzw. montaż elektryczny. Z kolei rodzaje montażu mechanicznego to m.in.:

  • na panel,
  • na PCB,
  • na przewód,
  • otwory montażowe,
  • przykręcany,
  • zatrzask.

Przewody mogą być zorientowane na wejściu poziomo, czyli pod kątem 90°, pionowo (180°) oraz ukośnie (45°). Należy więc zwrócić uwagę, która orientacja zagwarantuje najlepsze dopasowanie przewodów.