Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Farby na ściany wybrane? To dopiero początek. Sprawdź, jak przygotować ściany do malowania

Farby na ściany wybiera się przyjemnie. Jeszcze większa radość pojawia się podczas malowania i tuż po nim. Wiedz jednak, że żeby remont się powiódł, musisz porządnie się przygotować. Ściany też.

Podsumowanie artykułu:

  • Zanim na ścianę nałożysz nowy, wymarzony kolor, musisz ją odpowiednio przygotować. Najważniejszych etapów jest pięć. Żadnego nie warto pomijać.
  • Dobrze przygotowana ściana to piękniejszy kolor i efekt, który trwa dłużej. Źle – dodatkowy stres i nerwy, a na pewno strata czasu.
  • Poza zakupem dobrej farby na ściany wyposaż się też w niezbędne narzędzia, przede wszystkim wałek lub pędzel dopasowany do rodzaju farby, jakiej chcesz użyć.

Najłatwiej maluje się nowe, dopiero co postawione i wyrównane ściany. Gorzej sytuacja wygląda w wieloletnich mieszkaniach, mocno użytkowanych i wielokrotnie malowanych. Dlatego artykuł-poradnik skupiony jest na tej drugiej kategorii ścian – bo to one wymagają kilku prac przygotowawczych, żeby dobrze przyjęły farbę i wyglądały tak, jak tego chcesz.

5 etapów przygotowania ściany na przyjęcie nowego koloru

Usuń starą farbę

Niby oczywiste, nie? Jednak często zdarza się, że domownicy decydują się na pomalowanie ściany dokładnie tą samą farbą, co poprzednio, tym bardziej, że często kupuje się jej ciut za dużo i szkoda jej nie wykorzystać. Wtedy kusi, by nie dokładać sobie pracy z usuwaniem starej. To jednak konieczność. Jak usuwać? Zwilżając wodą i zeskrobując szpachelką lub na sucho, na przykład przy pomocy szlifierki oscylacyjnej.

Uwaga: Jeśli zamierzasz użyć nowoczesnych emulsyjnych farb do ściany, sprawdź też, czy warstwy wapienne i klejowe nie wymagają usunięcia i wymiany, bo jeśli są w kiepskim stanie, nie utrzymają nowego preparatu.

Umyj ścianę zanim „ubierzesz” ją na nowo

Mycie ściany wydaje się dziwne? Nie chodzi o to, by szorować ją całą, ale w miejscach, w których znajdują się zacieki i różnego rodzaju osady czy resztki jedzenia w przypadku ścian w kuchni czy jadalni. Nie licz na to, że nowa farba na ściany przykryje te defekty. W tych miejscach przyczepność będzie znacznie gorsza.

Ścianę umyj, korzystając z miękkiej ściereczki i wody połączonej z dedykowanym mydłem malarskim lub detergentem do tłuszczu, byle delikatnym. Pamiętaj, że mycie obejmuje również usunięcie grzybów i pleśni, jeśli z takimi się borykasz w swoich czterech kątach.

Zniweluj nierówności – szpachlowanie

Wszelkie pęknięcia i dziurki w ścianach trzeba wypełnić zanim pojawi się na nich nowy kolor. Przygotuj więc masę szpachlową i cierpliwie wypełnij wszystkie zagłębienia, tak, by ściana była równa. Zadbaj też o jej gładkość, szlifując ją papierem ściernym.

Gruntowanie – żeby farby na ściany dobrze się trzymały i świetnie wyglądały

Niewiele ścian poradzi sobie bez gruntowania. Dotyczy to tylko tych, z których nie usuwa się poprzedniej powłoki, ale wtedy i tak muszą być w idealnym stanie. Poza tym nawet nowe ściany muszą być gruntowane, jako że wyłożone są najczęściej wysoko chłonnymi materiałami. O co chodzi w gruntowaniu? To tajemnicze słowo oznacza pokrycie ścian farbą podkładową, która wzmocni powierzchnię i poprawi jej przyczepność.

Ostatni etap – wybierz dobry dzień na malowanie i przygotuj narzędzia

Aby uzyskać pożądany kolor i gładkość ścian, temperatura powietrza nie może być za wysoka ani za niska. Optymalna to ta, która mieści się w przedziale 10-28°C. Sprawdź też wilgotność – niech nie przekracza w dniu remontu 80%. Sięgnij po wałek lub pędzel w zależności od tego, z czym wolisz pracować (lub jak duże ściany chcesz pomalować; przy dużych wałek będzie znacznie wygodniejszy) oraz odpowiedni do rodzaju farby, jaką planujesz wykorzystać.

Nie warto pomijać żadnego z omówionych etapów. Oczywiście jeśli chcesz uzyskać katalogowy efekt na czas dłuższy niż kilka tygodni. Pamiętaj też, by wybrać dobrej jakości farbę na ściany, bo bez tego nawet perfekcyjne przygotowania nie na dużo się zdadzą.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]