Codziennie rano budzisz się niewyspany i trudno jest Ci się dobudzić? W ciągu dnia brakuje Ci energii, masz problemy z koncentracją i skupieniem się na pracy? Dokucza Ci ciągłe zmęczenie? To mogą być oznaki, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Przedstawiamy Ci trzy najpopularniejsze przyczyny.
Przewlekły stres
Życie w ciągłym biegu, próby sprostania wielu obowiązkom naraz, nadmiar pracy, konflikty w życiu prywatnym i zawodowym, problemy wychowawcze. Te oraz wiele innych rzeczy to stresory dnia codziennego. Ich nadmiar albo niewłaściwe psychologiczne mechanizmy radzenia sobie z nimi, mogą powodować znaczny wzrost kortyzolu w organizmie. To tak zwany hormon stresu. Jego nadmiar powodować może uczucie wyczerpania, ciągłego zmęczenia, obniżenie funkcji poznawczych takich jak pamięć, koncentracja, przerzutność uwagi i zdolność do uczenia się nowych rzeczy. W takich sytuacjach warto dać odpocząć zarówno swojemu ciału, jak i głowie. Proces normowania się poziomu kortyzolu może trwać nawet do dwóch tygodni. Jeśli nie możesz sobie poradzić sam, warto wybrać się do specjalisty, by w pierwszej kolejności wykluczyć jednak choroby somatyczne.
Anemia
Niedobór hemoglobiny obecnej w czerwonych krwinkach Twojej krwi może być przyczyną chronicznego zmęczenia, poczucia znużenia i niskiego poziomu sił witalnych. To właśnie hemoglobina odpowiedzialna jest za efektywny transport tlenu w Twoim ciele. Gdy jej poziom się obniża, następuje stan przez lekarzy nazywany anemią oraz niedotlenie wewnętrznych organów Twojego ciała i w efekcie dręczące Cię objawy. Przyczyn anemii może być wiele i najlepiej skonsultować je z lekarzem. Do najczęstszych zaliczamy:
- obfite krwawienia podczas miesiączki
- ciążę lub niedawno przebyty poród
- krwawienia wewnętrzne np. z układu pokarmowego czy dróg rodnych
- niedobory żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12
- choroby nefrologiczne
- choroby wątroby
- choroby autoimmunologiczne
- czynniki dziedziczne
Chrapanie lub bezdech senny
Bezdech senny często przytrafia się osobom chrapiącym podczas snu. Powoduje przerwy w oddychaniu, które trwać mogą nawet 20 sekund. To bardzo poważne zaburzenie oddychania, o którym wielu z nas nawet nie wie, albo je ignoruje i nie szuka pomocy specjalisty. Powtarzające się wielokrotnie w ciągu nocy epizody bezdechów powodują niedotlenienie całego organizmu, w efekcie zaś powodować mogą ciągłe zmęczenie. Sen nie spełnia swojej funkcji regeneracyjnej, Twoje ciało nie odpoczywa tak, jak powinno i narażone jest na takie powikłania, jak np. zawał serca, udar i nadciśnienie tętnicze. Szukając przyczyn bezdechu, należy zwrócić szczególną uwagę na:
- występowanie polipów np. w jamie nosowej
- skrzywioną przegrodę nosową
- otyłość
- palenie tytoniu i picie alkoholu
- nadmierne objadanie się przed snem
- niedoczynność tarczycy
Kiedy dokucza Ci uporczywe, ciągłe zmęczenie, koniecznie wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedz o swoich dolegliwościach. Wspólnie uda Wam się ustalić przyczynę i podjąć właściwe leczenie.