Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodny i przy okazji skuteczny system ogrzewania domu lub mieszkania. Przyjemne ciepło rozchodzące się po lokalu przez posadzki, brak kaloryferów i innych widocznych elementów instalacji grzewczej czy wreszcie mniejsze zużycie energii – kto nie chciałby spróbować? By uzyskać taki pakiet korzyści, konieczne będzie zaplanowanie systemu zarządzania ogrzewaniem. Sterowanie strefowe ogrzewaniem podłogowym to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań. Co warto o nim wiedzieć?
Dlaczego ogrzewanie podłogowe?
Jakiś czas temu przedstawiliśmy korzyści i słabe strony ogrzewania strefowego. Wytłumaczyliśmy również dokładniej, na czym w praktyce polega ten system zarządzania ciepłem. Skoro te podstawy mamy już za sobą, możemy pójść dalej i omówić tym razem najważniejsze aspekty sterowania strefowego w kontekście ogrzewania podłogowego, które współcześnie jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Oto najważniejsze aspekty, dla których mieszkańcy domów i mieszkań tak często decydują się na instalację tego właśnie systemu ogrzewania:
- niższe koszty ogrzewania
- równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu
- mniejsza cyrkulacja powietrza i kurzu
- zwiększenie wartości lokum
- względy estetyczne
- komfort sterowania systemem.
Odpowiedni system zarządzania ciepłem to w tym wypadku klucz do sukcesu. Ogrzewanie podłogowe i sterowanie strefowe to optymalny zestaw, który pozwoli osiągnąć najlepsze wyniki, a przy okazji cieszyć się wygodą użytkowania na co dzień. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o tym systemie sterowania.
Ogrzewanie podłogowe, sterowanie strefowe i oszczędności – jak to działa?
Sterowanie strefowe, które dobrze współpracuje ze źródłem ciepła pozwala realnie obniżyć koszty ogrzewania. Jak to możliwe? Zamontowanie osobnych regulatorów we wszystkich pomieszczeniach pozwala nieznacznie obniżyć temperaturę w miejscach, w których przebywamy najrzadziej, a także w porach, kiedy nie ma nas w domu. Obniżenie temperatury w wybranych pomieszczeniach i porach nawet o 1–2°C przy zachowaniu pełnego komfortu, w skali miesiąca w zależności od powierzchni pomoże zaoszczędzić całkiem znaczące kwoty. W dodatku ogrzewanie podłogowe w pierwszej kolejności pozwala ogrzać okolice przypodłogowe, z których ogrzaniem bywa różnie w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzięki temu ciepło w pomieszczeniu jest rozprowadzane równomiernie, a komfortowa temperatura może być nieco niższa, co również przekłada się na oszczędności.
System grzewczy a rozkład temperatur w pomieszczeniu
Bezwładność cieplna a dobór sterowników
W przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikowego, system ogrzewania podłogowego charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną czyli powolną reakcją na zmianę temperatury. Co to oznacza? Zanim ciepło wytworzone przez podłogową instalację wodną lub elektryczną przedostanie się do pomieszczenia, musi najpierw ogrzać warstwę betonu i podłogi. Posadzka będzie więc nagrzewać się nieco dłużej, ale pozostanie nagrzana na długo po wyłączeniu źródła ciepła.
Inteligentny system sterowania – co to oznacza?
Istotnymi aspektami dotyczącymi wygody zarządzania ogrzewaniem podłogowym są również możliwość sterowania z aplikacji mobilnej oraz funkcja inteligentnego uczenia się oprogramowania. Obsługa systemu sterowania ogrzewaniem z poziomu aplikacji mobilnej to komfort nie do przecenienia. Dowolne programy mogą być przez nas na bieżąco zdalnie modyfikowane, a cały system blokowany, by nie zmieniać więcej raz zaprojektowanych ustawień. Przy włączeniu funkcji Optimum Start w wybranych sterownikach, w przypadku algorytmu uczenia się urządzenie w ciągu kilku dni na podstawie danych uczy się, jak w obrębie danego pomieszczenia szybko i skutecznie z ekonomicznej przejść do temperatury komfortowej.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne – na czym polega sterowanie?
W przypadku podłogowego ogrzewania elektrycznego regulator z czujnikiem są podłączone do grzejnika lub podłogowej maty grzewczej. Tutaj warto również rozważyć instalację czujnika ograniczającego temperaturę pracy systemu grzewczego, co pozwoli uniknąć przegrzewaniu podłogi. Jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe, sterowanie strefowe działa w następujący sposób:
Jak działa sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym?
System sterowania uwzględnia zadaną temperaturę w pomieszczeniu → czujnik temperatury wykrywa, kiedy temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka → informacja o potrzebie włączenia lub wyłączenia ogrzewania zostaje przekazana do listwy sterującej → moduł włącza lub wyłącza siłowniki z urządzeniem grzewczym i pompą → pętla grzewcza zostaje otwarta lub zamknięta.
Skorzystaj z porady specjalistów!
Jeśli zdecydowałeś się na instalację ogrzewania podłogowego, dobór odpowiedniego systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym to kolejny, nie mniej ważny krok. Dobra decyzja na tym etapie pozwoli ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także cieszyć się najwyższym możliwym komfortem życia w twoim domu lub mieszkaniu. Dlatego też jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz porady, specjaliści firmy TECH Sterowniki służą pomocą. Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo, przy użyciu formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej lub odwiedź nas osobiście w siedzibie firmy – https://www.techsterowniki.pl/
Wpis gościnny.