Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Czy sprawdzanie samochodu przed kupnem jest naprawdę konieczne? To pytanie zadaje sobie obecnie bardzo wiele osób, które zastanawiają się, czy ktoś na drodze do ich wymarzonego samochodu naprawdę będzie chciał ich oszukać, czy to jedynie nagłaśniane, ale pojedyncze przypadki, a nie standard, który próbuje się nam wmówić. Niestety, podobne przypadku nie są wyjątkowe, a często jest to niemal standard na rynku sprzedaży samochodów używanych w naszym kraju.

Sprawia to, ze zakup samochodu, który naprawdę jest pewny, wart zakupu, a jeżeli ma on swoje wady i problemy, to są nam one znane – a samochody używane, zwłaszcza gdy mają więcej, niż kilka lat, zawsze będą je miały – jest naprawdę skrajnie trudne. Aby mieć jak największą pewność co do tego, że dany samochód warto kupić, warto zdecydować się na jego dokładne sprawdzenie, wraz z oględzinami i jazdą testową danego samochodu używanego.

Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Nie jest to zadanie proste. Należy mieć nie tylko odpowiednią wiedzę, najlepiej połączoną z doświadczeniem, ale również odpowiedni sprzęt, do którego zaliczymy m.in. miernik grubości lakieru. Niestety, już na tym etapie wiele osób po prostu albo nie jest przygotowanych do oględzin, ale po prostu nie jest w stanie sprawdzić samochodu, gdyż ich wiedza o mechanice i motoryzacji nie jest szeroka – to nic złego, jednak w takich przypadkach warto zdawać sobie sprawę ze swoich braków.

Podczas oględzin powinniśmy się skupić na lakierze, potencjalnej szpachli i innych naprawach lakierniczo-blacharskich, równości szczelin samochodu czy oznakach korozji. Sprawdzenia wymagają również opony, ale także wnętrze danego samochodu. Należy także sprawdzić kompletności wyposażenia.

Najczęściej wymaga sprawdzenia również podwozie, tam również należy szukać oznak korazji, konieczne jest też przeprowadzenie odpowiedniej jazdy testowej, podczas których sprawdzi się skrzynię biegów, silnik, układ kierowania czy hamulce.

Należy również popamiętać o tym, że samochód powinien być podłączony także do komputera diagnostycznego, a jeżeli tylko mamy taką opcję, powinniśmy sprawdzić numer VIN samochodu, rozkodować go i więcej dowiedzieć się o historii danego samochodu.

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Tak naprawdę wraz z samochodem używanym powinniśmy udać się w jedno z trzech miejsc – jest to ASO danej marki, stacja kontroli pojazdów lub warsztat mechanika. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, należy pamiętać, że zwłaszcza w przypadku niewielkich wsi i miejscowości, należy udać się do miejsca oddalanego przynajmniej trochę od miejsca zamieszkania sprzedającego dany samochód. W innym przypadku w praktyce na miejscu możemy trafić, nie wiedząc o tym, na znajomych sprzedającego, a to znacząco utrudni nam dowiedzenie się więcej o danym samochodzie.

Czasem dochodzi również do skrajnie patologicznych sytuacji, gdzie sprzedający poleca nam warsztat, oczywiście okoliczny, w którym dodatkowo opłaca pracowników, by ci nie informowali o realnych problemach technicznych danego samochodu, który on akurat próbuje sprzedać. Takie historie to nie science fiction, lecz realne sytuacje, z którymi spotkali się stosunkowo liczni kupujący samochody używane. Trudno je udowodnić, gdyż w samochodzie w praktyce zawsze coś może się zepsuć, jednak w wielu przypadkach samochody okazują się naprawdę zniszczone i problematyczne, jednak nikt z pracowników sprawdzających dany samochód, nie poinformował o tym potencjalnego kupującego.

Firmy sprawdzające samochody przed kupnem

Jeżeli nie mamy zaufania do warsztatów czy mechaników, nie musimy zdawać się na ich łaskę i uczciwość. Idealnym wyjściem w takim przypadku będzie sprawdzenie samochodu przed kupnem przez niezależnego eksperta z takiej firmy, jak mobilEkspert, która sprawdza samochody używane na terenie całego kraju. Ceny sprawdzenia pojedynczego samochodu zazwyczaj kosztują nawet około 300 zł, co jest skrajnie opłacalną ceną zwłaszcza w przypadku, gdy samochód jest oddalony od naszego miejsca zamieszkania o kilkaset kilometrów.

Sama usługa jest dziecinnie prosta – opłacamy wybrany pakiet, dostarczamy wybrane przez nas ogłoszenie, a całą resztą zajmuje się już firma. Wysyła ona eksperta, który sam umawia się na oględziny, przeprowadza je, a następnie, najczęściej w ciągu 48 golizn dostarcza bardzo szczegółowy raport, który zawiera m.in. odpowiedź na kluczowe pytanie – czy warto kupić używany samochód w danej cenie, czy jest to jednak mierna inwestycja, i lepiej poszukać samochodu po prostu w lepszym stanie technicyzm?