Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Znieczulenie ogólne w leczeniu dziecięcych zębów – czy to bezpieczne?

Leczenie zębów bywa dużym problemem dla dorosłych, lecz w przypadku dzieci jest już trudnym wyzwaniem. Najmłodsi nie rozumieją, dlaczego wizyta jest koniecznością i dlaczego lekarz „zadaje im ból”. Z tych powodów konieczne bywa leczenie w znieczuleniu ogólnym. Czy to dobre rozwiązanie?

Leczenie zębów dzieci pod narkozą – kiedy warto?

Leczenie zębów pod narkozą nie jest standardem w przypadku zabiegów wykonywanych dzieciom. Niemniej, w określonych przypadkach może być to jedyne rozwiązanie umożliwiające przeprowadzenie niezbędnych czynności.

Lekarz może zalecić takie rozwiązanie, kiedy dziecko w ogóle nie współpracuje tj. odmawia otworzenia buzi, panikuje, wierci się, stanowczo wyraża niechęć do zrobienia jakiegokolwiek zabiegu, boi się. Ponadto, w narkozie często wykonuje się bardzo bolesne zabiegi np. leczenie kanałowe. Dla dziecka wrażenia bólowe pry takich czynnościach mogą być zbyt duże i niezrozumiałe.

Jak to wgląda w praktyce?

Przed podjęciem decyzji o leczeniu pod narkozą lekarz anestezjolog musi przeprowadzić dokładny wywiad z rodzicami dziecka. W oparciu o zebrane informacje można wysnuć wniosek, czy dziecko kwalifikuje się do znieczulenia ogólnego, czy może istnieją ku temu jakieś przeciwwskazania.

Jeśli anestezjolog oceni, że zabieg w narkozie jest możliwy, lekarz może przystąpić do pracy. Przygotuje anestetyk w odpowiedniej ilości i poda go dziecku przez maseczkę lub w inny sposób, jeśli uzna, że będzie to lepsze rozwiązanie. Pacjent powinien spokojnie usnąć, a wtedy stomatolog zajmie się jego zębami. Dziecko nie czuje bólu.

Po wybudzeniu mogą pojawić się różne reakcje. Najczęściej dziecko jest senne i spokojne, ale zdarzają się przypadki, gdy pacjent reaguje pobodzeniem, czasami agresją. Mija to szybko i nie należy się obawiać. Narkoza jest bezpieczna, a skutki uboczne rzadkie i niegroźne np. w postaci nudności i wymiotów.

Po zabiegu dziecko nie powinno jeść i pić przez kilka godzin.

Czy każdy gabinet wykonuje takie zabiegi?

Nie każdy gabinet oferuje leczenie dzieci pod narkozą, dlatego szukając gabinetu stomatologicznego, warto zwrócić na to uwagę. Na szczęście poszukiwania takiego miejsca nie są trudne. Bez problemu znajdziesz je za pomocą internetu, używając haseł takich jak „leczenie zębów pod narkozą u dzieci Warszawa” itp. Wybrany gabinet musi oferować stomatologię dziecięcą i mieć w swojej ofercie znieczulenie ogólne. Warto także zapoznać się z opiniami o lekarzach, którzy mają przeprowadzać zabieg.