Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ubezpieczenie dla specjalistów IT – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W branży IT zatrudnienie programistów, informatyków oraz innych specjalistów na umowach B2B jest już codziennością. Forma ta jest korzystna dla specjalistów, jednak w kwestii odpowiedzialności za błędy pozostawia ich samych sobie. Stąd też normą stało ubezpieczenie OC zawodowe dla branży IT, które chroni przed ponoszeniem kosztów błędów popełnionych w pracy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze zawodowego OC w IT, aby ochrona była skuteczna.

Ubezpieczenie OC zawodowe – do kogo jest kierowane?

Programiści, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę w przypadku popełnionych przez siebie błędów z reguły odpowiadają do trzykrotności swojej pensji. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku specjalistów pracujących na umowach B2B. Taka osoba ponosi pełną odpowiedzialność cywilną za wykonaną przez siebie pracę. Kontraktorzy w razie bardziej kosztownych błędów mogą odpowiadać całym swoim majątkiem. Z tego powodu ubezpieczenie OC zawodowe jest wybierane przez nich coraz chętniej. Specjaliści decydują się na takie polisy nie tylko ze względu na bezpieczeństwo i “spokojniejszy sen”, ale również ze względu na to, że takie polisy stają się standardem podczas nawiązywania współpracy z międzynarodowymi kontrahentami.

Zakres odpowiedzialności – co przewiduje Twoja umowa?

Przy wyborze polisy zawodowego OC warto dobrze znać warunki swojej umowy z firmą, dla której pracujesz, a konkretniej określony w niej zakres odpowiedzialności cywilnej. Może zdarzyć się, że umowa przewiduje pewne ograniczenia co do zakresu odpowiedzialności.  Jednak w interesie Twojego zleceniodawcy będzie to, żeby takich ograniczeń nie było. W takim przypadku Twoja odpowiedzialność może obejmować cały Twój majątek.

Ogromne znaczenie ma Twój zakres obowiązków , jaki został Ci powierzony, im są one szersze, tym większa będzie Twoja odpowiedzialność, a wraz z nią możliwe roszczenia firmy, dla której pracujesz. Pamiętaj, że polisa na którą się decydujesz obejmuje usługi, które świadczysz dla wszystkich swoich kontrahentów.

Te punkty musi pokrywać Twoje ubezpieczenie OC zawodowe

Kiedy już dobrze przeanalizujesz wszystkie swoje umowy, łatwiej będzie Ci wybrać ubezpieczenie OC zawodowe, które zwolni Cię z odpowiedzialności za popełnione błędy . Decydując się na w konkretną ofertę, zwróć uwagę na to, by były w niej zawarte:

  • wysokie sumy ubezpieczenia bez żadnych podlimitów;
  • jak najmniej liczne wyłączenia od odpowiedzialności (najlepiej ich brak);
  • międzynarodowy zakres OC, najlepiej obejmujący również USA i Kanadę;
  • odpowiedzialność kontraktowa;
  • pokrycie czystych strat finansowych .

Jeżeli myślisz o pełnej ochronie, wybieraj polisy, które oprócz ubezpieczenia OC zawodowe dają Ci dodatkowa ochronę cyber. Oznacza to, że polisa nie chroni Cię tylko w przypadku popełnionych błędów z racji pracy, którą wykonujesz, ale również jeżeli w wyniku tych błędów dojdzie do ataku cyber. Takie ubezpieczenie chroni przed szkodami w cyberprzestrzeni oraz roszczeniami osób trzecich w związku z incydentem cyber, do którego mogłeś się przyczynić.

Istotna jest również sama oferta. Dlatego ważne jest, aby zakres ochrony był proporcjonalny do ceny ubezpieczenia. Najpewniejsi są ubezpieczyciele, którzy posiadają międzynarodowy rating A. Dla Twojej wygody optymalnym rozwiązaniem będzie możliwość przesyłania wszystkich niezbędnych dokumentów online. Oferty ubezpieczenia OC zawodowego dla branży IT, które spełniają te warunki, możesz znaleźć w firmie Findia – Cyberbezpieczeństwo.