Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy pasteryzacja w piekarniku jest możliwa?

Pasteryzacja to naturalny i skuteczny sposób konserwowania. Proces ten jest wyjątkowo popularną metodę na wykonanie przetworów, jest również powszechnie wykorzystywany przy produkcji masowej. Pasteryzacja wymaga zastosowania wysokiej temperatury, dlatego też najczęściej wykonuje się ją na „mokro” czyli gotując słoiki w wodzie. Istnieje jednak metoda pasteryzacji „na sucho”, czyli pasteryzacja w piekarniku.

Czym jest pasteryzacja?

Pasteryzacja to skuteczna metoda konserwacji, która nie wymaga stosowania żadnych chemicznych dodatków. Polega na podgrzaniu produktu do temperatury 70-100 stopni Celsjusza, a następnie na jego szybkim ochłodzeniu. Dzięki temu produkt poddany konserwacji zachowuje cenne składniki odżywcze i swój smak, a znajdujące się w nim drobnoustroje są zabijane. Czynniki powodujące psucie się produktu zostają wyeliminowane, dlatego słoiki z przetworami poddane pasteryzacji mogą spokojnie czekać w piwnicy nawet do kolejnego sezonu. Proces pasteryzowania nie wymaga specjalistycznej wiedzy – każda gospodyni jest w stanie przeprowadzić go w swoim domu.

Jak pasteryzować w piekarniku?

  • Pasteryzacja w piekarniku to tzw. metoda „na sucho”, w której nie wykorzystuje się wody. Jest sposobem na konserwację przetworów, przy której w kuchni nie powstaje niepotrzebny bałagan i jednocześnie można pasteryzować dużą liczbę słoików.
  • Pasteryzacja w piekarniku polega na umieszczeniu szczelnie zamkniętych słoików z przetworami na blasze wewnątrz pieca (powinny zostać postawione na ściereczce). Słoiki muszą zostać ułożone w taki sposób, by nie stykały się ze sobą ani z żadną ze ścianek piekarnika. Zimne przetwory wstawia się do piekarnika przed nagrzaniem, a gorące do już rozgrzanego.
  • Pasteryzacja na „sucho” powinna odbywać się w temperaturze pieca nastawionej na 130 stopni i trwa 30 minut. Czas należy rozpocząć liczyć dopiero od momentu, w którym piekarnik osiągnie wymienioną temperaturę.
  • Po zakończeniu pasteryzacji słoiki warto wyciągnąć do wystudzenia, ponieważ temperatura we wnętrzu piekarnika jeszcze przez pewien czas będzie wysoka. Nie trzeba ich obracać do góry dnem. Można także pozostawić słoiki w piekarniku, ale uchylając jego drzwiczki.
  • Pasteryzacja w piekarniku wymaga wykorzystania słoików twist-off. Nie można do tego celu wykorzystywać wek z gumowymi elementami, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegną zniszczeniu.

Jakie produkty można poddać pasteryzacji?

Pasteryzacja to świetny sposób na zatrzymanie smaku lata, a więc ulubionych owoców i warzyw sezonowych. Procesowi pasteryzacji można poddać bardzo szeroką gamę samodzielnie przygotowywanych przetworów – najczęściej są to dżemy, soki, kompoty, przeciery. Do przetworów można wykorzystać pomidory, truskawki, maliny, jeżyny, jabłka i wiele innych. Pasteryzacji poddaje się także przetwory zawierające ocet, np. korniszony, grzyby marynowane, gruszki w occie. Mimo że ocet jest środkiem konserwującym, warto zastosować nieco krótszy czas pasteryzacji dla pewności, iż zawartość słoika nie ulegnie zepsuciu.

Pasteryzacja w wodzie czy w piekarniku – którą metodę wybrać?

Wybór metody pasteryzacji nie ma większego znaczenia, liczy się prawidłowe przeprowadzenie konserwacji i efekt końcowy. Pasteryzacja na sucho jest wygodniejsza, szybsza i nie powoduje konieczności sprzątania kuchni. Pasteryzacja w wodzie sprawdza się przy maksymalnie kilku słoikach, które na raz można zmieścić w jednym garnku. Wiele zależy jednak od preferencji samego kucharza, szczególnie jeśli ma on swój ulubiony i sprawdzony sposób na pasteryzację.