Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Uczulenie na lakier do włosów – objawy i leczenie

Która z nas może wyobrazić sobie życie bez lakieru do włosów?. Ten niezawodny kosmetyk, od lat dba o to, by nasza starannie ułożona fryzura przetrwała nie tylko nieprzychylne warunki pogodowe, ale także całonocne imprezy. Jednak nie każda z nas może go stosować. Okazuje się, że lakier do włosów może uczulać/ Alergia na ten kosmetyk pojawią się tuż po jego użyciu. Jednak odpowiednia wiedza i zastosowane środki, mogą pomóc nam się z nią uporać. Tak więc, uczulenie na lakier do włosów- jak się objawia i jak go leczyć?

Uczulenie na lakier do włosów – przyczyny

Alergia na lakier do włosów występuje, kiedy na naszą skórę silnie oddziałują alergeny. Wówczas możemy zaobserwować pojawienie się zmian. Jednak zdarzyć się może, że nawet niewielki kontakt alergenu ze skóra, może powodować wiele konsekwencji. Wszystko zależy od częstotliwości używania lakieru, a także stanu skóry i czasu w jakim lakier pozostanie na naszych włosach. W przypadku lakieru do włosów narażona jest nie tylko skóra głowy, ale także twarz, w szczególności czoło i policzki oraz oczy i powieki. Nie da się ukryć, że lakiery do włosów są uważane za substancje silnie alergizujące. Odpowiadają za to substancje konserwujące. Do takich substancji zawartych w lakierze do włosów możemy zaliczyć:

  • formaldehyd – występujący również pod nazwami: Bronidox czy Benzylhemiformal, który jest głównym składnikiem lakierów do włosów.
  • substancje zapachowe
  • dizaolidinyl urea
  • imidazolidiny urea

Przed wyborem odpowiedniego kosmetyku, warto więc poświęcić chwilę na przeczytanie jego składu. Od tego może naprawdę dużo zależeć.

Uczulenie na lakier do włosów – objawy

Bardzo łatwo zauważyć, że dany lakier do włosów nas uczula. Objawy alergii, dostrzeżemy niezwłocznie po zaaplikowaniu kosmetyku z oddziałującymi alergenami. Nazywa się to kontaktowym zapaleniem skóry. Po zaaplikowaniu lakieru możemy więc zauważyć zmiany skórne takie jakie:

  • pęcherze
  • zgrubienia
  • złuszczenia
  • zaczerwienienia
  • uczucie pieczenia i świądu

Najczęściej zmiany te dostrzeżemy na skórze głowy, ale także powiekach, czole i policzka. Lżejsze objawy ustąpią samoistnie po zaprzestaniu używania danego lakieru, jednak te, które stale przybierają na sile, mogą wymagać kontaktu z dermatologiem.

Uczulenie na lakier do włosów – leczenie

Zacznijmy od tego, że lepiej jest zapobiegać powstawaniu alergii niż ją leczyć. Oznacza to, że przed użyciem danego lakieru do włosów, warto wykonać próbę na skórze. Najlepiej zaaplikować niewielką ilość kosmetyku w miejscu zetknięcia ucha i policzka, a następnie odczekać kilka minut i sprawdzić czy wystąpiła reakcja alergiczna. Jeśli pojawiło się zaczerwienienie, oznacza to, że musimy zaprzestać używania danego lakieru. Kolejnym krokiem jest tak zwana immunoterapia swoista, która polega na podawaniu szczepionek. Każda kolejna z nich zawiera większe dawki alergenów. Może to skutecznie zahamować rozwój alergii, a także całkowicie ją wyleczyć, jest to jednak proces wieloletni. Nie zapomnijmy także, o kontakcie z dermatologiem i testach skórnych.

Uczulenie na lakier do włosów bywa problematyczne, jednak warto poszukać kosmetyków tego typu z oznaczeniem hypoalergicznym. Oznacza to, że nie będą zawierały one substancji drażniących. Jeśli jednak chcemy całkowicie pozbyć się uczulenia, warto rozważyć immunoterapię swoistą. Mimo wieloletniego procesu, jest to działanie niezwykle skuteczne.