Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zupa w diecie sportowca – jakie składniki warto dodawać?

Czy wiesz, że dobrym uzupełnieniem diety sportowca mogą być zupy? Pod warunkiem, że będą one bazowały na zdrowych składnikach. Zobacz, o jakie dokładnie produkty chodzi i naucz się komponować takie posiłki.

W życiu sportowca zawodowego ważną rolę odgrywają nie tylko regularne treningi. Równie istotna jest dieta, jaką stosuje on na co dzień. Od tego, czy będzie ona właściwie skomponowana, zależą zarówno osiągane przez niego wyniki, jak i jego zdrowie. Zobacz, z czego powinna składać się idealna dieta dla sportowca i dowiedz się, jakich produktów powinien unikać. Sprawdź, w jaki sposób mogą pomóc w uzupełnianiu diety dla sportowca zdrowe i pożywne zupy.

Jaka jest najlepsza dieta dla sportowca?

Najlepsza dieta dla sportowca to taka, która jest odpowiednio zbilansowana i dopasowana do jego indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. Idealnie, jeśli znajdą się w niej produkty bogate w:

 • makroskładniki takie jak: białko (20-30%), węglowodany (45-60%), tłuszcze (20-35%);
 • witaminy, zwłaszcza: C, E i A, a także witaminy z grupy B;
 • składniki mineralne z naciskiem na: żelazo, cynk, sód, miedź, potas, wapń i magnez.

W przypadku sportowców dobrym sposobem na wzbogacenie stosowanej diety mogą być zdrowe zupy. Te syte, pełne smaku oraz wartości odżywczych posiłki mogą być przygotowane na bazie samych ekologicznych warzyw. Najlepiej sezonowych, bo stanowią one najbogatsze źródło witamin i innych składników odżywczych. Wśród warzyw, po które może sięgnąć sportowiec należy wymienić: pomidory – niezastąpione źródło potasu oraz bataty – bogate w witaminy C, E i witaminy z grupy B.

Dieta sportowca może również być uzupełniona o zupy mięsne. Ich bazę może stanowić kurczak. Mięso z kurczaka to jedno z najcenniejszych źródeł białka. Aby mięsna zupa mogła stanowić zdrowe urozmaicenie jadłospisu sportowca, mięso musi pochodzić z ekologicznego gospodarstwa. Tylko wtedy istnieje pewność, że jest ono wolne od GMO i antybiotyków.

zupa-dla-sportowcow.jpeg

Może Cię zainteresować: Produkty bogate w białko – w czym jest najwięcej białka?

Czego nie powinien jeść sportowiec?

Osoby, które trenują sport zawodowo powinny zadbać o to, aby ich dieta była jak najbardziej zróżnicowana i jak najlepiej zbilansowana. Sportowcy zawodowi muszą też zatroszczyć się o eliminację z diety określonych produktów, które mogą mieć negatywny wpływ na ich organizm. Są to głównie:

 • sztuczne dodatki do żywności – mogę one wpłynąć negatywnie na kondycję fizyczną sportowca, ale również odbić się niekorzystnie na jego sprawności intelektualnej zaburzając na przykład koncentrację;
 • alkohol – utrudnia on regenerację organizmu po wysiłku;
 • nabiał – może obciążać nerki, a także powodować stany zapalne;
 • buraki i szpinak – są to warzywa, które spożywane w dużych ilościach mogą utrudnić wchłanianie wapnia; to z kolei może oznaczać szkody dla organizmu, ponieważ u osób trenujących zawodowo wapń to jeden z tych mikroskładników, które wytracają się najszybciej.

Jaką dietę wybrać, kiedy uprawiasz sport?

Codzienne obowiązki, jakie spadają na sportowca, często pochłaniają lwią część jego czasu. Oznacza to, że nie zawsze jest w stanie sam przygotować sobie pełnowartościowych posiłków. Wówczas dieta zupowa może stać się zdrowym dodatkiem w jego menu.

Aby tak było, powinien on wybrać zdrowy catering dietetyczny. Przykładem może być tu Zdrowa Zupa. Jaka jest jego oferta i jakie korzyści zyska sportowiec, który zdecyduje się z niej skorzystać?

Oferta cateringu zgodnie z nazwą bazuje na zdrowych zupach. Co to znaczy? Są to dania:

 • o czystym składzie – nie ma w nich cukru ani sztucznych dodatków do żywności;
 • bogate w ekologiczne składniki – dotyczy to zarówno warzyw, jak i mięsa;
 • pełnowartościowe – czyli odpowiednio zbilansowane; ich skład opracowany został z udziałem specjalistów od zdrowego żywienia oraz dietetyków;
 • zróżnicowane smakowo – oferta obejmuje zupy wyłącznie warzywne np. pomidorowa z ciecierzycą oraz mięsne np. brokułowa z ryżem i kurczakiem czy batatowa fit z kurczakiem.

Co ważniejsze, w odróżnieniu od pozostałych firm o podobnym profilu, ten catering pakuje swoje dania w szklane pojemniki. Są to słoiki. Dzięki temu w 100% realizuje ideę bycia eko.

Jakie korzyści zyska sportowiec, sięgając po to rozwiązanie?

 1. Spora oszczędność czasu – dania są gotowe. Wystarczy je wyjąć ze słoika i podgrzać.
 2. Duży wybór smaków – dzięki temu nie tylko codziennie, ale nawet tego samego dnia można jeść inną zupę. Zróżnicowanie w diecie sportowca jest jak najbardziej wskazane.
 3. Gwarancja dobrego składu – zupy powstają na bazie produktów pochodzących wyłącznie z ekologicznych sprawdzonych gospodarstw.

Podsumowując – zdrowa dieta sportowca powinna bazować przede wszystkim na sezonowych ekologicznych warzywach oraz mięsie drobiowym bez dodatku GMO i antybiotyków. Jeśli brakuje mu czasu na to, by samemu przygotować swoje pełnowartościowe posiłki, może się zdecydować na wsparcie w postaci cateringu dietetycznego z ofertą sytych i zdrowych zup. Tym sposobem uzupełni on swoją dietę o zdrowe składniki w płynnej postaci.