Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Co zrobić ze zniszczonymi nartami po sezonie?

Ostatni wyjazd narciarski w tym sezonie już za Tobą? Czas na przegląd sprzętu, z którego najważniejsze wydaje się przyglądnięcie samym nartom. Naprawiać czy wymienić? Na czym polega dobra konserwacja nart i gdzie jej szukać?

Serwis nart po sezonie

Nie tylko profesjonaliści powinni dbać o serwis swojego sprzętu narciarskiego. Także amatorzy, którzy chcą korzystać ze swoich nart przez długie lata, powinni przyglądać się im regularnie. Serwis nart warto wykonywać przynajmniej raz w roku tuż po zakończeniu sezonu zjazdowego.

Serwisy narciarskie zwykle wśród podstawowych zabiegów wymieniają:

  • wyrównanie krawędzi nart;
  • cyklinowanie (zdjęcie nadmiaru smaru);
  • smarowanie nart na gorąco;
  • regeneracja wiązań.

Jeżeli nie zdecydujemy się na dokładne serwisowanie nart, warto przynajmniej pozbyć się nadmiaru smaru, który mógł na nich pozostać. Umożliwi to odparowanie wilgoci, co wydaje się tym bardziej istotne w przypadku nart o drewnianym rdzeniu. Pozostawienie po sezonie smaru na nartach, w połączeniu z dużą wilgotnością pomieszczenia, w którym narty są przechowywane, może powodować niezauważalne na pierwszy rzut oka gnicie sprzętu.

Pracownicy serwisów narciarskich w Warszawie czy innych miastach z pewnością zwrócą na to uwagę. To ważne nawet w przypadku osób, które tylko sporadycznie zażywają narciarskich przyjemności. Przykładem takiego serwisu jest Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center. To miejsce dla Ciebie jeśli szukasz profesjonalnego podejścia, sprawnej obsługi i doświadczonej ekipy.

Kiedy konieczna jest wymiana nart?

Narty produkowane w dzisiejszych czasach to sprzęt często bardzo wysokiej jakości, ale za aspektami technicznymi idzie także eksploatacja. Średni czas korzystania z nart to obecnie 3-4 sezony przy sprzęcie o średniej klasie. Tańszy sprzęt zużywa się nawet szybciej, a ten z wyższej półki po tym czasie może już nie spełniać wszystkich swoich funkcji.

Serwisy narciarskie często przy okazji posezonowych przeglądów nart sugerują zbliżającą się konieczność ich wymiany. Często nieodwracalne zmiany nie są widoczne gołym okiem, ale specjalista jest w stanie je rozpoznać. Chodzi tutaj głównie o zużycie rdzenia nart, który z czasem staje się bardziej kruchy lub przegnity.

Może zdarzyć się także sytuacja, kiedy zaniedbamy konserwację sprzętu i w wyniku złego natłuszczenia nart pojawią się na nich przerdzewienia i większe zarysowania. Takie zmiany są łatwo zauważalne w serwisach narciarskich. W Warszawie i innych dużych miastach, gdzie tego typu usługi są powszechne, pracownicy z pewnością zasugerują zbliżającą się konieczność wymiany sprzętu.

Należy pamiętać, że także narty dla dzieci muszą być częściej wymieniane. Nie wynika to najczęściej z ich zużycia, ale przede wszystkim ze zmieniających się proporcji ciała młodego narciarza.

Kiedy wymieniać inne elementy sprzętu narciarskiego?

Buty narciarskie nie wymagają szczególnej konserwacji i częstego wymieniania. O ile mówimy o osobie dorosłej, użytkowanie butów możliwe będzie tak naprawdę przez wiele lat. Wystarczy pilnować, czy buty nie przemakają i obserwować, jak sprawują się w trakcie zjazdów. Jeżeli przestają trzymać ciepło lub do wnętrza buta dostaje się wilgoć – prawdopodobnie doszło do ich uszkodzenia. To samo dotyczy np. kombinezonów i kijków. Ich zużycie zwykle także nie jest duże, nawet przy częstym użytkowaniu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zaufać wiedzy specjalistów. Serwis narciarski w Warszawie Ski Race Center zaprasza na coroczne przeglądy sprzętu narciarskiego. Więcej na skiracecenter.pl.

Sprawdź także, dlaczego warto kupić narty online.