Ważenie się podkładu na naszej twarzy to jeden z największych makijażowych problemów, z którymi borykają się zarówno wizażyści, jak i osoby wykonujące makijaż jedynie na swoje potrzeby. Co gorsze, wielu osobom wydaje się, że ważenie podkładu jest normą – rzeczą, na którą nie mamy wpływu – i którą musimy zwyczajnie zaakceptować. Na szczęście – nie jest to prawda! Jeśli Wasz podkład się waży – możecie w niezwykle prosty sposób zapobiec temu problemowi. Jak to zrobić? O tym poniżej! Koniecznie zostańcie z nami do końca!
Podkład się waży – co to oznacza?
Jeśli chwilę po zaaplikowaniu na swoją twarz podkładu zauważasz, że zaczyna on wyglądać inaczej niż od razu po nałożeniu go na cerę – prawdopodobnie masz właśnie problem z jego ważeniem się. Twoja cera wydaje się wówczas zmęczona, podkład zbiera się w zmarszczkach i wygląda, jakby był na twarzy od 20 godzin, a nie 30 minut. Wszystkie nierówności i załamania na twojej twarzy stają się bardziej zauważalne, a ty czujesz się nieatrakcyjnie. Jeśli zauważasz u siebie wymienione przed momentem objawy – bez obaw. Zamiast rozkładać ręce nad problemem, znajdź razem z nami jego rozwiązanie.
Ważący się podkład — przyczyny
By raz na zawsze zapomnieć o ważącym się podkładzie, musimy zrozumieć, dlaczego takie zjawisko na naszej twarzy ma miejsce i jakie są jego przyczyny. Po ich określeniu będzie nam zdecydowanie łatwiej rozprawić się z problemem raz na zawsze.
Kluczową i najważniejszą przyczyną ważenia się podkładu na naszej skórze jest jej nieodpowiednia pielęgnacja. Dbanie o cerę i dopasowanie kosmetyków pielęgnacyjnych do jej indywidualnych potrzeb oraz rodzaju to podstawa, dzięki której nałożony w kolejnych etapach makijaż będzie wyglądał dobrze. Na odpowiednio skomponowaną pielęgnację powinny się składać takie etapy jak: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie. Posiadając cerę suchą, musimy pamiętać, by unikać silnie wysuszających kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ponieważ możemy ją przesuszyć jeszcze bardziej — sprawiając, że będzie podrażniona, napięta i zaczerwieniona. Jeśli nasza cera jest tłusta, należy znaleźć przyczynę przetłuszczania, a nie zacząć ją wysuszać. Stosowanie agresywnych kosmetyków spotęguje problem, ponieważ skóra, którą będziemy wysuszać, w celu natłuszczenia się – będzie produkować jeszcze więcej łoju niż dotychczas. U osób borykających się z łojotokiem lepszym pomysłem będzie zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Drugą z przyczyn ważenia się podkładu na naszej buzi jest, poniekąd związane z pielęgnacją twarzy, pomijanie zabiegów złuszczających. Regularne peelingi: mechaniczne, enzymatyczne lub z dodatkiem kwasów, przyczynią się do wygładzania i wyrównywania powierzchni twarzy, a w efekcie – lepszej przyczepności i wyglądu podkładu. Nierówności, martwy naskórek, suche skórki przyczyniają się do tego, że nasz makijaż wygląda nieestetycznie, a podkład się waży.
Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz, a ważący się podkład do twarzy przestanie być problemem
Wśród przyczyn ważącego się na twarzy podkładu należy wymienić także, poza pielęgnacją i złuszczaniem, nieodpowiednią technikę aplikowania podkładu oraz produkt niekompatybilny z naszą cerą. Wybierając idealny podkład do twarzy, musimy mieć na uwadze potrzeby naszej cery. Inny podkład należy wybrać, jeśli nasza cera jest sucha — a inny, gdy jest ona naczynkowa. Wybierając nawilżający podkład, jeśli mamy cerę tłustą — sprawimy, że będzie się ona wyświecać i ciastkować zdecydowanie bardziej, niż gdybyśmy postawili na ten dedykowany cerze problematycznej i przetłuszczającej się, np. Rimmel Lasting Matte.
Kiedy już macie idealny dla siebie podkład, który odpowiada waszej skórze, nie zapycha jej i nie powoduje powstawania pryszczy – zadbajcie o poprawną technikę aplikowania podkładu. Nakładajcie go w niewielkiej ilości, cienką warstwą, ruchem stemplującym (najlepiej przy pomocy specjalnej gąbki do makijażu). Jeśli jest taka potrzeba – dołóżcie trochę. Jeśli naniesiecie na twarz zbyt wiele kosmetyku – nie wtopi się w nią. Będzie zjeżdżał, wchodził w zmarszczki i się ważył. Oczywiście po poprawnym zaaplikowaniu podkładu – utrwalcie go odrobiną ulubionego pudru, który scali makijaż twarzy i przedłuży jego żywotność.
Podsumowując, jeśli zadbacie o odpowiednią pielęgnację swojej skóry na twarzy, będziecie ją regularnie oczyszczać, tonizować i złuszczać, a także dopasujecie podkład do preferencji swojej cery – możecie mieć pewność, że podkład już nigdy się Wam nie zciastkuje. Pamiętajcie, że makijaż wygląda najlepiej na zadbanej buzi, dlatego jeśli wasz podkład się waży – w pierwszej kolejności zadbajcie o odpowiadającą Waszym potrzebom pielęgnację twarzy.