Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Podłogi na legarach, czy wylewka?

Budowa nowego domu lub remont starej podłogi wiążą się z koniecznością zaprojektowania powierzchni, po której na co dzień będą poruszać się domownicy. W przypadku nowej budowy sytuacja jest dość prosta i komfortowa, bo możemy zdecydować, z jakiego rozwiązania chcemy skorzystać. Przy remoncie, zwłaszcza starych podłóg, sytuacja teoretycznie jest podobna, jednak nie zawsze wiemy, co znajdziemy 20 centymetrów niżej. Jedno jest natomiast pewne – musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stawiamy na podłogę na legarach, czy raczej na standardową wylewkę.

Podłogi na legarach – zalety i wady

Wielu z nas ten rodzaj podłóg kojarzy się z budownictwem sprzed wielu dekad, kiedy to powszechnie mieliśmy do czynienia z podłogami z desek. Tymczasem dziś układanie podłogi na legarach to bezpieczne i komfortowe rozwiązanie, do którego wykorzystuje się bardzo różne rodzaje materiałów.

Jak zatem zabrać się do budowy podłogi na legarach? W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że ich konstrukcja opiera się na murowanych lub betonowych słupkach, które są ustawione bezpośrednio w gruncie. Ich zadaniem jest stabilizowanie i podtrzymywanie przybitych do nich desek lub płyt drewnopochodnych, czyli tzw. legarów. Warto w tym miejscu podkreślić, że przestrzeń pod podłogą musi być odpowiednio wentylowana – robi się to poprzez zastosowanie otworów w cokole. Legary muszą być oparte na wybetonowanym podłożu, koniecznie wyłożonym izolacją przeciwwilgociową. Natomiast ułożone na samej górze deski mogą być równocześnie posadzką, choć nie muszą – możliwe jest zamontowanie wykładziny, bądź paneli.

Z pewnością podłogi na legarach są stosunkowo łatwe w montażu, jednak mają też swoje wady. Najważniejszą z nich jest brak kontroli nad tym, co dzieje się pod podłogą. Mowa jest zwłaszcza o powstawaniu wilgoci, która w specyficznych warunkach może gromadzić się nawet po zastosowaniu wentylacji w cokole. Ponadto wolna przestrzeń może być atrakcyjnym miejsce dla gryzoni, które lubią urządzać sobie tam siedlisko. Zdarza się również, że drewniana konstrukcja po latach zaczyna skrzypieć.

A może wylewka? Czy warto robić wylewkę

Popularna wylewka, czyli podłoga na podkładzie betonowym, jest w Polsce bardzo popularną opcją. W skrócie polega na ułożeniu kolejnych warstw, takich jak posypka wyrównująca, podkład betonowy, a także izolacja przeciwwilgociowa, warstwa ocieplenia i wylewka samowyrównująca (tutaj można wykorzystać na przykład jastrych). Dopiero na to możemy nałożyć tzw. warstwę wykończeniową.

Grubość podłogi w wylewce wynosi zazwyczaj 35-45 cm. Oczywiście, po wykonaniu wszystkich czynności, całość musi wyschnąć, ale zazwyczaj już po dwóch tygodniach można układać płytki. Nieco dłużej należy odczekać, jeśli chcemy wykończyć podłogę parkietem lub mozaiką.

Podłogi na legarach czy wylewka? Porównanie

Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Pod uwagę należy brać dostępność materiałów, koszty, możliwość ułożenia podłogi konkretnego rodzaju na danej powierzchni, a także nasze umiejętności (dobra wylewka z pewnością wymaga bardzo fachowego podejścia). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy wyzwaniu, lepiej udać się po poradę do specjalisty.