Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Laserowa czy atramentowa – czyli jaką drukarkę wybrać.

Drukarka to sprzęt, który jest obecny niemal w każdym biurze a nawet domu. Mimo tego, że jesteśmy coraz bardziej nastawieni na ekologię to nadal drukowanie jest powszechne a niekiedy i konieczne. Nic dziwnego, bowiem drukarki znacząco ułatwiają nam życie, szczególnie w przypadku gdy jesteśmy uczniami czy studentami i potrzebujemy notatek w formie papierowej. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest taki łatwy, ponieważ na rynku znajdziemy mnóstwo modeli. Jednak do najpopularniejszych należą drukarki atramentowe oraz laserowe. Którą z nich wybrać aby cieszyć się bezawaryjnym działaniem przez długie lata? Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? O tym dowiecie się z tekstu poniżej.

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarki laserowe podczas działania wykorzystują laserową kasetę, która wypełniona jest drobinami pigmentu, żywicy oraz żelaza. Te cząstki rozprowadzane są po papierze za pomocą bębna światłoczułego. Jest to element, który się zużywa i  należy go wymieniać co 10 000 stron, jeśli chodzi o tańsze drukarki. Liczba ta wzrasta w przypadku droższych modeli. Niestety taki bęben nie jest tani a więc trzeba go ująć w kosztach eksploatacji drukarki. Za odpowiednie naelektryzowanie bębna odpowiada światło lasera lub diod LED, które są niezbędne do prawidłowego naniesienia pigmentu. Decydując się na to rozwiązanie należy wiedzieć, że oprócz bębna należy również wymieniać toner. Na rynku są oczywiście modele, które posiadają bęben zintegrowany z tonerem a więc możemy za jednym razem wymienić te dwa elementy. Jest to bardzo wygodne, jednak ceny takich sprzętów są odpowiednio droższe.

Jak działa drukarka atramentowa?

W przypadku drukarki atramentowej mamy do czynienia z głowicą, która jest zamontowana na ruchomej szynie na całej szerokości arkusza papieru. Porusza się w środku drukarki, zatrzymuje się w odpowiednich miejscach i wystrzeliwuje tusz. Proces ten jest czasochłonny, jednak w zamian dostajemy druk o odpowiednim nasyceniu barw. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem drukarki atramentowej to musimy się liczyć z tym, że będziemy zmuszeni do regularnego czyszczenia głowicy. W przeciwnym razie, nasze urządzenie może ulec uszkodzeniu. Dodatkowo drukarki atramentowe należy uzupełniać oryginalnymi tuszami lub ich tanimi zamiennikami.

Zalety i wady drukarek atramentowych.

Ten model drukarek jest wybierany najczęściej do użytku domowego. Do największych zalet zaliczamy:

 • niską cenę urządzenia,
 • mniejsze wymiary drukarki,
 • możliwość drukowania zdjęć,
 • wysoką jakość druku.

Tak jak większość urządzeń, drukarki atramentowe posiadają również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru. Należą do nich przede wszystkim:

 • duża częstotliwość wymiany tuszu podczas regularnego stosowania,
 • dłuższy czas pracy, szczególnie jeśli drukujemy większe ilości stron,
 • głośna praca w przypadku starszych modeli,
 • niska jakość wydruków, jeśli używamy nieoryginalne tusze.

Plusy oraz minusy drukarek laserowych.

Drukarki laserowe można częściej spotkać w biurach, gdzie jest wysokie zapotrzebowanie na czarno białe wydruki. Do plusów możemy zdecydowanie zaliczyć:

 • bardzo szybki wydruk,
 • niskie koszty eksploatacji,
 • trwałość oraz dobra jakość wydruku,
 • większa wydajność urządzenia.

Niestety również te modele mają swoje wady. Jest to głównie:

 • wysoka cena zakupu urządzenia (w przypadku tańszych modeli, jakość wydruku jest zdecydowanie słabsza),
 • duże gabaryty sprzętu.

Jeśli szukamy dla siebie odpowiedniego sprzętu, powinniśmy na początku zastanowić się jakie jest nasze zapotrzebowanie na wydruki. W przypadku, gdy wybrane urządzenie będzie rzadko eksploatowane, to z całą pewnością wystarczy nam drukarka atramentowa. Dobrze jest również wziąć pod uwagę koszty wymiany tuszów i tonera. Dobrze przemyślana decyzja na pewno wpłynie na komfort naszej pracy.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]