Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak założyć i prowadzić firmę na Litwie?

Rejestracja przedsiębiorstwa na terenie naszych sąsiadów, Litwy, ma wiele zalet. Litwa jest bowiem krajem o ciekawej postawie pro-biznesowej, zwłaszcza w zakresie podatków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak założyć, a potem prowadzić firmę właśnie w tym kraju!

Miejsce dobre dla biznesu

Litwa jest krajem, który wyróżnia się na tle innych pod względem udogodnień i rozwiązań skierowanych do zagranicznych inwestorów. Od wielu lat zajmuje ona pierwsze miejsce w rankingu „Doing Business” wśród wszystkich krajów nadbałtyckich. W 2020 roku zajęła 11 pozycję na świecie, co jest doskonałym wynikiem. Dla porównania, Bank Światowy zadecydował, że Polska obejmie dopiero 40 lokatę. Choć ranking uwzględnia różne czynniki związane z gospodarką, firma na Litwie ma o wiele więcej zalet i szans aniżeli firma zarejestrowana w Polsce.

Zalety nie do podważenia              

Małe przedsiębiorstwa zarejestrowane na terenie naszych sąsiadów mogą liczyć na objęcie podatkiem dochodowym o wysokości 5%. Nie oznacza to jednak, że duże firmy nie skorzystają na polityce podatkowej Litwy – jest wręcz przeciwnie. Istnieje bowiem szereg zwolnień od podatków dochodowych, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Dzięki temu firmy mogą zatrudniać więcej osób, co przekłada się na stymulowanie rozwoju biznesu, przy jednoczesnym obniżaniu poziomu bezrobocia.

Kolejne plusy? Litwa należy do krajów Unii Europejskiej, a walutą obowiązującą na jej terenie jest Euro. Podpisała ponad 57 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki temu przedsiębiorcy prowadzący biznes na Litwie nie muszą martwić się o to, że zapłacą podatek PIT czy CIT dwukrotnie. Nie można także pominąć kwestii wysoko rozwiniętej infrastruktury technologicznej, w tym dostępu do stabilnego systemu bankowego.

Zakładanie i prowadzenie firmy na LItwie

Przejście przez proces rejestracji nie jest szczególnie trudne, jednak wymaga znajomości przepisów i języka, dlatego najlepiej powierzyć go specjalistom. Pełną obsługę rejestracji działalności oferuje kancelaria Thompson&Stein specjalizująca się właśnie w zakładaniu spółek za granicą. Posiada ona stacjonarne biuro w Kownie, czyli w drugim pod względem ilości mieszkańców mieście na Litwie, skąd załatwiane są wszelkie sprawy związane z prowadzeniem biznesu. Oferuje także zagranicznym inwestorom możliwość skorzystania z usług biura księgowego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania prowadzonego biznesu.

Prowadzenie firmy na Litwie ma wiele zalet, jednak proces jej rejestracji i obsługi spraw administracyjnych najlepiej powierzyć ekspertom. Ich doświadczenie z pewnością przełoży się na efektywniejszy rozwój przedsiębiorstwa oraz pozwoli uniknąć błędów formalnych.