Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Co powinien zawierać projekt budowlany domu?

Stworzenie projektu budowlanego domu to nie lada wyzwanie. Planując budowę domu jednorodzinnego, czeka cię masa formalności i zobowiązań, których nie sposób ominąć. Dlaczego o tym wspominamy? Jeszcze zanim złożysz projekt budowlany domu do odpowiedniej placówki, musi on zostać prawidłowo przygotowany. Jakich elementów nie może zabraknąć w projekcie budowlanym domu? Podpowiadamy!

Projekt budowlany domu – czy to konieczne?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Projekt budowlany domu to absolutna konieczność! To jednak coś więcej aniżeli prezentacja budynku z zewnątrz. To także szczegółowe przedstawienie konkretnych punktów na rysunku, w tym właśnie rozkładu pomieszczeń czy wymiarów. Odpowiednio przygotowany projekt domu musi być zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami architektoniczno-budowlanymi. Bez tego ani rusz! I to właśnie na jego podstawie możemy podjąć jakiekolwiek dalsze działania. Pozytywnie zaopiniowany projekt budowlany domu jest równoznaczny z pozwoleniem na budowę, tym samym przybliży cię do stworzenia domu marzeń! Stąd też kładziemy tak duży nacisk na korzystanie z pomocy doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów. Próba stworzenia projektu na własną rękę może zakończyć się fiaskiem – a ty stracisz zarówno czas, jak i pieniądze.

Gdzie szukać pomocy? Firma Horeca-Design – https://horeca-design.pl/ – to odpowiedź na twoje najśmielsze potrzeby i oczekiwania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, specjaliści Horeca-Design pomogą ci stworzyć nie tylko profesjonalny projekt technologiczny lokalu gastronomicznego czy salonu beauty, a także projekt architektoniczno-budowlany lub projekt wykończenia wnętrz.

Projekt budowlany domu – co zawiera?

Aktualnie obowiązujące przepisy architektoniczno-budowlane uległy przeobrażeniom – i to niemałym! Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej projekt domu musi składać się z trzech głównych części – projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Każda z tych elementów nakłada na nas dodatkowe wymogi, bez których się nie obejdzie. Na obecną chwilę zmianie uległa także liczba niezbędnych do złożenia kopii. Wymagane są trzy kopie projektu budowlanego domu.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu

Projekt zagospodarowania działki lub terenu to jeden z kluczowych elementów. Niemniej jednak przed jego stworzeniem konieczne jest złożenie wniosku o uzyskanie pełnej dokumentacji dotyczącej miejscowego planu zagospodarowania terenu i dostosowanie się do niej. Plan zagospodarowania ma duży wpływ na ostateczny wygląd naszego domu, co więcej – to od niego zależy, czy uzyskamy zgodę na budowę. Warunkuje on również wszelkie inne elementy, które według planu mają zostać umieszczone na działce. Projekt zagospodarowania sporządzony w skali 1:500 lub 1:1000 powinien zawierać m.in. wymiary działki, usytuowanie domu, odległość domu od granic działki, umiejscowienie pojemników na odpady czy lokalizację miejsc postojowych dla samochodów. To oczywiście nie wszystko! W projekcie tym muszą koniecznie znaleźć się przyłącza kanalizacyjne, wodne, elektryczne oraz gazowe.

Projekt architektoniczno-budowlany

Bez wątpienia projekt architektoniczno-budowlany to najważniejszy element, składający się z części opisowej oraz części graficznej. Czym bowiem jest projekt architektoniczno-budowlany? To nic innego jak układ przestrzenny domu oraz wykaz wszelkich zaprojektowanych wewnątrz rozwiązań. Wówczas należy szczegółowo określić sposób użytkowania obiektów z uwzględnieniem zaprojektowanych pomieszczeń oraz parametrów technicznych. Część rysunkowa musi bezwzględnie zawrzeć rzut kondygnacji naziemnych i podziemnych, rzut dachu i fundamentów oraz przekrój poprzeczny i podłużny. W części opisowej nie możemy natomiast pominąć kwestii takich jak powierzchnia całkowita, powierzchnia netto oraz powierzchnia użytkowa.

Projekt techniczny

Część techniczna dotyczy stricte rozwiązań konstrukcyjnych, instalacyjnych i energetycznych. W niektórych przypadkach należy także sporządzić dokumentację geologiczno-inżynierską. Projekt techniczny musi być w pełni zgodny z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Tak sporządzony stanowi podstawę do pozytywnego zaopiniowania przez upoważniony do tego organ.

Projekt budowlany domu – to należy wiedzieć

Projekt budowlany domu powinien być przede wszystkim spójny i klarowny. Wbrew pozorom stworzenie go nie należy do najłatwiejszych, a popełnienie błędu może wiązać się z opóźnieniem planowanej budowy domu, a w najgorszym przypadku – nieuzyskaniem pozytywnej opinii. Odpowiednio przygotowany powinien zostać złożony w Urzędzie Miasta lub Starostwie wraz z pełną dokumentacją. Od ciebie bowiem zależy, jak szybko uzyskasz pozwolenia niezbędne do przeprowadzenia pierwszych prac budowlanych!