Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Malowanie szafek w kuchni – jak malować różne rodzaje materiałów?

Możesz nie mieć czasu i środków na pełną przebudowę kuchni, ale nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by urozmaicić jej wygląd świeżą warstwą farby. Proces ten jest prostszy oraz zdecydowanie mniej kosztowny, niż kompleksowy remont pomieszczenia. Jeśli szukasz najlepszej farby do malowania szafek, zastanów się nie tylko nad kolorem, ale także zwróć szczególną uwagę na to, z czego zostało wykonane wyposażenie Twojej kuchni.

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, decydując się na pomalowanie szafek kuchennych, jest sprawdzenie, z jakiego rodzaju materiału są one wyprodukowane. Czy masz szafki z litego drewna, czy też składają się one z okleiny drewnianej na płycie wiórowej? Czy Twoje szafki są wykonane z MDF, czy może laminatu? Każdy z tych materiałów będzie miał wpływ na to, którego rodzaju farby warto użyć do malowania.

Szafki drewniane

Wiele farb najlepiej przylega do lekko chropowatych powierzchni, dlatego też szafki z prawdziwego drewna są doskonałe do malowania. Najpierw jednak warto je delikatnie przeszlifować, aby przygotować materiał. Rezultatem tego zabiegu jest lepsze wiązanie i gładsze wykończenie. To szczególnie ważne, gdy Twoje drewniane szafki są już poplamione lub mają błyszczące wykończenie. Pamiętaj – jeśli wyposażenie to nie było niczym wcześniej pokrywane, a jest wykonane z naturalnego drewna, może pochłonąć naprawdę dużo farby.

Szafki z forniru drewnianego

Jeśli szafki są pokryte fornirem, czyli bardzo cienką warstwą prawdziwego drewna na prasowanym materiale, przed malowaniem również należy je delikatnie przeszlifować. Ale zanim zaczniesz to robić, sprawdź najpierw fornir pod kątem luźnych krawędzi, odprysków lub pęknięć. Przed szlifowaniem warto naprawić je np. za pomocą kleju do drewna. Pamiętaj, by nie szlifować zbyt mocno, ponieważ fornir stanowi tylko cienką warstwę, która ukrywa to, co znajduje się pod spodem.

Szafki wykonane z MDF

Modele z MDF są świetnymi kandydatami do malowania, o ile wiesz, jak je odpowiednio przygotować. W tym przypadku są dwa priorytety: uszczelnienie krawędzi i użycie podkładu na bazie oleju. Uszczelnienie krawędzi MDF zapobiega pęcznieniu materiału przez wilgoć podczas procesu malowania. Związane z tym jest także użycie podkładu na bazie oleju. Ze względu na bardziej porowatą naturę MDF, podkłady na bazie wody mogą wpływać niekorzystnie na malowaną powierzchnię. Jako pierwszą warstwę użyj podkładu na bazie oleju, a następnie możesz pomalować szafki kuchenne farbą lateksową na bazie wody, nie martwiąc się o wchłanianie wilgoci.

Szafki laminowane

Malowanie szafek kuchennych z laminatu jest możliwe, ale jest trudniejsze, niż malowanie szafek z drewna lub MDF. Laminat to zwykle materiał kompozytowy. Jego wykończenie jest gładkie, więc upewnij się, że wykonałeś odpowiednie prace przygotowawcze, aby uzyskać wysokiej jakości powłokę. Warto w tym przypadku przeszlifować powierzchnię przed i po gruntowaniu oraz zdecydować się na podkład lub farbę do laminatu. Produkty te są specjalnie zaprojektowane do wykorzystania z błyszczącą powierzchnią.