Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 100m2?

Własny dom jest marzeniem wielu Polaków, którzy nie gustują w niewielkich mieszkaniach w centrum miasta i chcą posiadać własny kąt z ogródkiem. Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt budowy domu 100m2, który mimo iż stosunkowo niewielki, doskonale spełni wymagania rodziny w modelu 2+1 lub nawet 2+2. Co ważne, wybierając odpowiedni model można zbudować taki dom właśnie w cenie mieszkania.

Co składa się na koszty budowy domu?

Koszty budowy domu, bez względu na jego powierzchnię, składają się z kilku elementów tworzących całość. Poszczególne etapy budowy różnią się zakresem wykonanych prac oraz ceną inwestycji:

– stan surowy otwarty obejmuje budowę fundamentów, ścian nośnych i działowych, stropów, schodów oraz dachu

– stan surowy zamknięty obejmuje oprócz wymienionych elementów również wstawienie okien i drzwi wejściowych
– stan deweloperski – w tym stanie dom ma wykonane posadzki, tynki, ocieplenie, rozprowadzone instalacje

Całkowity koszt budowy domu 100m2 obejmuje wymienione etapy, ale również wykończenia, które umożliwiają wprowadzenie się mieszkańców. Najczęściej cenniki udostępniane przez firmy projektowe nie uwzględniają właśnie wykończenia wnętrz.

Koszt budowy domu 100m2 – jak wygląda w 2021 roku?

W 2021 roku zmienią się przepisy dotyczące parametrów izolacyjnych budynków i według szacunków, koszty budowy wzrosną nawet o 35%! Będzie to wynikać z potrzeby zastosowania zmienionej konstrukcji budynków, ekologicznego ogrzewania czy wysokiej jakości materiałów. Już w 2020 roku koszty budowy wzrosły o 8-9% względem roku 2019. Oznacza to, że wydatki na budowę domu do stanu deweloperskiego wynosiły o 20-25 tysięcy złotych. Każdego roku wzrastają bowiem koszty nie tylko materiałów budowlanych, ale również robocizny. Mimo kryzysu budowa nowych mieszkań i domów cały czas trwa, dlatego też budowlańcy mają pełne ręce roboty i mogą wysoko cenić swoje usługi.

Ile wyniesie budowa domu?

Koszt budowy domu 100m2 wcale nie musi być niski – wszystko zależy od wybranego projektu i sposobu wykończenia budynku. Prosty projekt domu mającego 100m2 składa się na szacunkowe koszty – 135 tysięcy złotych za stan surowy otwarty, 21 tysięcy za stan surowy zamknięty i około 95 tysięcy złotych za stan deweloperski. W końcowym zestawieniu za dom o powierzchni 100 metrów należy zapłacić około 253 tysięcy złotych i następnie doliczyć do tego kosztu cenę wykonania wykończeń wnętrz. Podane koszty dotyczą budowy na posiadanej działce – jeśli działka ma zostać zakupiona, wiąże się to ze średnim kosztem 100-200 tysięcy złotych. Nawet zestawiając wszystkie koszty wraz z zakupem działki, budowa domu okaże się tańsza niż 60-70 metrowe mieszkanie w dużym mieście takim jak Kraków, Warszawa czy Gdańsk.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.8]