Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jaka cyna do lutowania ręcznego będzie odpowiednia? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Lutowanie nie jest wbrew pozorom łatwe. Prawidłowe połączenie za pomocą spoiwa wymaga praktyki i zręczności, a także znajomości przebiegu tego procesu. W elektronice stosuje się tzw. lutowanie miękkie, a do spojenia używa się lutu, który znany jest jako cyna. Poza umiejętnościami, niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniego materiału. Jaka zatem cyna do lutowania ręcznego będzie dobrym wyborem? Czytaj dalej i zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.

Jaką funkcję przy lutowaniu spełnia cyna?

Może się wydawać, że lutowanie to podobny proces do spawania. Istnieje między nimi jednak zasadnicza różnica. Lutowanie miękkie odbywa się w temperaturze niższej niż 450℃. Cała istota lutowania polega na tym, że w trakcie procesu topi się jedynie spoiwo, czyli cyna, a nie tak jak w przypadku spawania – łączone elementy. Warto zaznaczyć, że temperatura topnienia miedzi to aż 1083℃. By lutowanie przebiegło prawidłowo, należy użyć takiego rodzaju spoiwa, którego temperatura topnienia jest niższa. To jedna z właściwości cyny. Prawidłowe połączenie polega na tym, że na styku cyny i miedzi tworzy się cienka warstwa – warto podkreślić, że jest to warunek konieczny, by spoiwo było trwałe.

Jaka cyna do lutowania ręcznego nada się najlepiej?

Należy zaznaczyć, że rozpuszczony, płynny lut, czyli cyna, musi dobrze zwilżyć i rozpuścić powierzchniową warstwę miedzi. Jest to możliwe, jeśli na lutowanych elementach nie ma zanieczyszczeń lub tlenków. Dlatego też cyna do lutowania ręcznego powinna zawierać topnik. Pomaga on w usunięciu obecnych i zapobiega tworzeniu się nowych tlenków. Innymi słowy – oczyszcza powierzchnię lutowanych elementów i dzięki niemu tworzy się właściwa warstwa stopu cyny i miedzi. Do prostych prac związanych z lutowaniem wystarczy topnik obecny w drucikach cyny. Przy bardziej wymagających procesach zwykle stosuje się także kalafonię. Jaka cyna do lutowania ręcznego będzie więc odpowiednia? Zazwyczaj wykorzystuje się cynę z topnikiem o średnicy od 0,25 do 3 mm. Weź pod uwagę, że cyna do lutowania to najczęściej stop. Chętnie wykorzystuje się w tej roli kombinacje z ołowiem. Dobrej jakości cynę z topnikiem znajdziesz nawet online. Godnym polecenia sklepem jest np. hurtownia Ekod – znajdziesz tam także wiele innych materiałów niezbędnych do obróbki metali.

Jak lutować z cyną?

Lutowanie należy zacząć od ściągnięcia izolacji z przewodów na wysokość ok 5 mm. Następnie wystarczy zakręcić końcówki miedzianych przewodów i rozgrzać lutownicę. Jeśli korzystasz z kalafonii, włóż przewód do pojemnika z nią i dotknij go lutownicą. Kolejny krok to włożenie przewodów do kombinerek i przystawienie do nich rozgrzanej lutownicy na około 4 sekundy. Po tym czasie przyłóż do kabla cynę. Drugi lutowany kabel powinien zostać poddany podobnym zabiegom. Pora na połączenie kabli – weź oba, a na jednym z nich podgrzej cynę lutownicą – aż stop się rozpuści i przewody zostaną połączone. Na tym etapie przyda Ci się także rurka termokurczliwa, która będzie stabilizatorem dla spoiwa. Gotowe!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]