Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak wybrać odpowiedni uchwyt spawalniczy?

Planując zakup spawarki, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego uchwytu spawalniczego. To ważny element wyposażenia każdego urządzenia spawalniczego, który ma znaczny wpływ na jakość wykonywanych spawów. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli uchwytów spawalniczych o zróżnicowanych parametrach. Co warto wziąć pod uwagę, aby wybrać ten najodpowiedniejszy?

Dwa podstawowe rodzaje uchwytów spawalniczych

Najważniejszym kryterium wyboru uchwytu jest obciążalność prądowa, czyli zakres prądu spawania. Im wyższa obciążalność prądowa, tym większe są wymiary uchwytu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje uchwytów spawalniczych: chłodzone gazem i cieczą. Modele chłodzone gazem są stosunkowo nieduże i lekkie. Używa się ich podczas prac o mniejszej intensywności oraz w trudno dostępnych miejscach. Do najczęściej spotykanych uchwytów chłodzonych gazem przeznaczonych do migomatów zalicza się modele MB 15, MB 25 oraz MB 36. Te pierwsze przystosowane są do spawania prądem do około 180 A, drugie – do 250 A, a ostatnie – do 350 A. Jeśli chodzi o uchwyty TIG chłodzone gazem, to najczęściej wybierane są modele SR 9, SR 17 oraz SR 26. Charakteryzują się one obciążalnością prądową do 200 A.

Uchwyty chłodzone cieczą stosowane są przede wszystkim podczas przemysłowych prac spawalniczych o dużej intensywności. Używa się ich wtedy, gdy prąd spawania przekracza 350 A. Uchwyty chłodzone cieczą, które oferuje na przykład sklep spawalniczy Spawaj.eu, są cięższe i droższe od uchwytów chłodzonych gazem, ale jednocześnie wyróżniają się wyższą wytrzymałością i wolniej się zużywają. Charakteryzują się cyklem pracy nawet do 100%, dzięki czemu pozwalają na nieprzerwane spawanie. Dwa najpopularniejsze rodzaje uchwytów spawalniczych MIG/MAG chłodzonych cieczą to MB 401 i MB 501. Te pierwsze przeznaczone są do spawania prądem do 400 A, a te drugie do 500 A. Najczęściej stosowane uchwyty TIG chłodzone cieczą to modele SR 18 i SR 20 o obciążalności prądowej do 400 A.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze uchwytu spawalniczego?

Kupując uchwyt spawalniczy, należy zwrócić uwagę na jego długość. Uchwyty MIG/MAG dostępne są w trzech standardowych długościach: 3 m, 4 m i 5 m. Dłuższe egzemplarze zapewniają większą swobodę poruszania się podczas pracy. To, jakiego uchwytu można użyć, zależy od tego, jaki układ podający ma migomat. Modele o długości 3 m i 4 m mogą być stosowane z układami 2-rolkowymi, a egzemplarze o długości 5 m z układami 4-rolkowymi. Typowe długości uchwytów do spawania metodą TIG wynoszą z kolei 4 m i 8 m. Przy zakupie uchwytu warto także sprawdzić przewód prądowy. Powinien być on elastyczny, aby zapewniać łatwe manewrowanie, a w efekcie bardziej komfortową pracę.