Lekki wózek spacerowy może sprawdzić się każdych warunkach. Spacerówka o niskiej wadze jest poręczna i zwinna, więc będzie dobrym kompanem podczas wspólnych spacerów. Dzięki swojej funkcjonalności stanie się nieodzownym elementem wspólnych wycieczek. Lekki wózek spacerowy to model, który znajdzie sprzymierzeńców w każdej rodzinie.
Spośród wielu aspektów, które powinno się sprawdzić przed zakupem idealnego wózka spacerowego, jest kilka kwestii które zasługują na szczególną uwagę.
Oto 5 porad, jak wybrać lekki wózek spacerowy.
Nowoczesne rozwiązania kosztują więcej
Lekkie spacerówki, to modele, w których często trzeba zastosować nieco bardziej innowacyjne rozwiązania. O niskiej wadze wózka decyduje przede wszystkim waga ramy oraz kół. Najlżejsze są wózki wykonane z włókna węglowego. Na drugim miejscu pod tym względem, znajdują się modele osadzone na ramie aluminiowej. W obydwu przypadkach rama będzie odporna na uszkodzenia i zarysowania. Jednak minusem może być cena. Lekki wózek spacerowy osadzony na takiej ramie będzie kosztował nieco więcej niż ten wyprodukowany z tradycyjnych komponentów.
Rodzaj kół ma znaczenie
Koła w wózku dziecięcym powinny być dopasowane do rodzaju podłoża po którym najczęściej wózek będzie prowadzony. W tej kwestii potrzeby rodziców mieszkających w mieście będą się znacznie różniły od tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach położonych np. nieopodal lasu. Jeśli codzienne spacery z dzieckiem będą się odbywały po miejskich ulicach i parkach, to można wybrać spacerówkę z kołami piankowymi. Tworzywo sztuczne wykorzystane do ich produkcji ma bardzo niską wagę, więc będzie to dodatkowy plus, który znacząco wpłynie na końcową wagę wózka.
Na obrzeżach miast i w mniej zagospodarowanym terenie lepiej sprawdzą się koła gumowe lub żelowe. Te dwa rodzaje kół lepiej prowadzą się po zróżnicowanym terenie. Stanowią również dodatkową amortyzację. Spacer z wózkiem na takich kołach będzie płynny i przyjemny. Jeśli chodzi o wagę, to koła gumowe są cięższe od piankowych, ale lżejsze od żelowych. Żelowe koła mają największą wagę.
Lekka i kompaktowa po złożeniu spacerówka
Dobra lekka spacerówka powinna zajmować niewiele miejsca po złożeniu. Będzie bardziej poręczna podczas przenoszenia, oraz zajmie mniej miejsca w bagażniku lub w mieszkaniu. Ergonomiczny kształt i kompaktowy rozmiar spacerówki wpływa na jej funkcjonalność. Lekka spacerówka może składać się w systemie kanapkowym lub jak tzw. parasolka. Świetnie sprawdzają się automatyczne systemy, gdzie po naciśnięciu jednego przycisku wózek sam przybiera znacznie mniejszą postać. Jeśli wózek posiada specjalny uchwyt lub pas, można go w łatwy sposób przenieść. Dobra spacerówka powinna być wyposażona w automatyczną blokadę przed samo-rozłożeniem.
Płynne spacery dzięki amortyzacji
Spacery z wózkiem będą przyjemniejsze, gdy posiada ona amortyzację. Czasem zamontowana jest na przedniej osi, a czasem na wszystkich kołach. Bez wątpienia skutecznie zwiększa komfort jazdy, zapewnia spokojny sen oraz przyjemną podróż.
Tekstylia odpowiednie dla dzieci
Do produkcji wózków dziecięcych powinno się używać wyłącznie materiałów z atestem. Tapicerka powinna być wykonana z przyjemnego w dotyku materiału. Dobrze, by była także odporna na zabrudzenia. Wielu producentów pozwala na samodzielne pranie tapicerki w pralce, co znacznie ułatwia utrzymanie wózka w czystości.
Oczywiście lekka spacerówka powinna być przede wszystkim bezpieczna dla dziecka. Szelki bezpieczeństwa oraz poprzeczny pałąk to elementy, bez których na spacer lepiej się nie wybierać. Regulowane komponenty można dopasować do potrzeb dziecka. Niska waga wózka ułatwia wspólne podróżowanie. Sprawdzi się podczas częstych podróży samolotem. A także bez problemu zmieści się w niewielkim bagażniku.