Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kiedy wybrać się do neuropsychologa i jak wygląda taka wizyta?

Neuropsychologia to nauka interdyscyplinarna, która opiera się na psychologii, neurologii, psychiatrii oraz neurofizjologii. Ta dziedzina wiedzy zajmuje się przede wszystkim poszukiwaniem relacji między zmianami w rejonach mózgu a zachowaniem, osobowością i działaniem procesów poznawczych

Można wyróżnić dwa główne rodzaje neuropsychologii:

  • kliniczną – zajmuje się uszkodzeniami mózgu, urazami, pacjentami po wypadkach, a także skutkami chorób neurodegeneracyjnych,
  • edukacyjną – koncentruje się na dzieciach i młodzieży z problemami z nauką, a głównie z dysgrafią, dysortografią i dysleksją, a także młodymi pacjentami z chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu.
    Neuropsychologia rozwija się bardzo szybko i dynamicznie, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na skuteczną i efektywną pomoc.

Kiedy iść do neuropsychologa?

Wizyta u neuropsychologa jest wskazana w różnych sytuacjach. Przede wszystkim u niektórych grup osób konieczna jest wizyta ambulatoryjna, której celem jest udzielenie natychmiastowej pomocy pacjentom po udarach mózgu lub poważnych wypadkach i urazach. Z kolei wizyta stacjonarna u neuropsychologa jest wskazana dla tych pacjentów, którzy potrzebują leczenia długoterminowego, a także specjalnego orzecznictwa (na przykład do ZUSu, sądu lub pracodawcy).

Neuropsycholog może pomóc pacjentom z chorobą Alzheimera i Parkinsona, a także osobom z zaburzeniami poznawczymi i zachowania. Do takiego specjalisty mogą wybrać się osoby z problemami z pamięcią, mową, myśleniem i rozumieniem, a także zaburzoną uwagą i koncentracją. Wybierając się do neuropsychologa, warto wybrać wysokiej jakości gabinet, na przykład Harmonia LUX MED.

Jak wygląda pierwsza wizyta u neuropsychologa?

Wizyta u neuropsychologa opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem oraz różnych testach, których celem jest stwierdzenie, jakie są problemy danego pacjenta i skąd wynikają. Dodatkowo specjalista może zdecydować się na przeprowadzenie testu ilorazu inteligencji oraz specjalnych kwestionariuszy ilościowych i jakościowych.

Badanie neuropsychologiczne jest więc jednym z podstawowych w przypadku schorzeń układu nerwowego oraz problemów z pamięcią (demencji). Na tej podstawie specjalista może ocenić, jakie leczenie będzie wskazane i czy możliwa jest terapia. Diagnoza neuropsychologa opiera się także na stwierdzeniu niepełnosprawności oraz postępu choroby. Wiele uszkodzeń mózgu jest nieodwracalnych, jednak przy pomocy neuropsychologii możliwe jest spowolnienie zmian. W ten sposób można znacznie polepszyć codzienne funkcjonowanie pacjenta i zwiększyć jego komfort życia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]