Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Mamy kilka sposobów!

Romantyczna kolacja, spotkanie ze znajomymi, aperitif przed obiadem. Powodów, dla których ludzie piją wino jest całkiem sporo. Żeby jednak odpieczętować butelkę, będziemy potrzebować korkociągu. Co zrobić, gdy akurat nie mamy go pod ręką? Istnieje przynajmniej kilka alternatywnych metod otwierania butelki z winem. Mogą one uratować nam wieczór! Przedstawiamy kilka z nich.

Jak otwierać wino za pomocą wkrętów?

To jedna z najbezpieczniejszych metod otwierania szklanej butelki. Jeśli wszystko wykonamy ostrożnie, wówczas nie będziemy musieli się martwić zaplamioną podłogą czy dywanem. Wystarczy znaleźć odpowiedni wkręt i zamontować go w centralnej części korka. Pamiętajmy, aby trafić w sam środek – wkręcając kilka centymetrów w głąb. Otwieranie wina bez korkociągu tym sposobem nie obędzie się bez obcęgów lub kombinerek. Są one potrzebne, aby wyjąć wkręt razem z korkiem. Należy pociągnąć wkręt ku górze, pamiętając o odpowiednim rozkładzie sił. Nie można zrobić tego zbyt mocno, ponieważ delikatny korek ulegnie zniszczeniu.

Otwieranie wina butem

Czym otworzyć wino bez korkociągu, nie mając przy sobie dodatkowych narzędzi? Pomocny może okazać się… but, a dokładniej jego twarda podeszwa. Jak otworzyć butelkę wina bez korkociągu za pomocą obuwia? Weź wino w rękę i skieruj podeszwę w kierunku korka. Następnie przyłóż taki zestaw do ściany i delikatnie pukaj – korek powinien delikatnie się wysuwać. Należy pamiętać o odpowiedniej amortyzacji. Jeśli użyjemy zbyt cienkiego obuwia, np. kapci domowych, butelka może nam się nieoczekiwanie rozbić, powodując dosyć duże szkody. Butelkę z butem można obijać także o drzewo lub inną twardą powierzchnię pionową.

Wepchnięcie korka do środka

To dosyć ryzykowny sposób, ponieważ bardzo często skutkuje poplamieniem otoczenia. Szczególnie, jeśli korek zostanie wepchnięty zbyt szybko, powodując skok ciśnienia we wnętrzu szkła. Kolejny problem związany z tym sposobem to kwestia, jak wyjąć korek z wina bez korkociągu. Korek będzie pływać w środku butelki, a niewielkie odłamki mogą przedostawać się do naczynia. Należy dokładnie sprawdzić kieliszek, czy aby na pewno nie znajdują się w nim fragmenty uszkodzonego korka. Otwieranie wina bez korkociągu poprzez wepchnięcie możemy zrealizować za pomocą dowolnego ostrego i długiego narzędzia. Może być to nóż, śrubokręt lub bardzo solidny długopis.

Scyzoryk i awaryjne otwieranie wina

Scyzoryk może posłużyć jako doskonałe narzędzie, które zastąpi nam korkociąg. Wystarczy umieścić go pod kątem prostym względem butelki, a następnie mocno wbić ostrze w środek korka. Metalowe ostrze musi wejść naprawdę głęboko, aby można było je obracać bez ryzyka uszkodzenia korka i butelki. Jeśli scyzoryk jest umieszczony przynajmniej kilka centymetrów w korku, wtedy rozpoczynamy kręcenie. Pamiętajmy jednocześnie, aby scyzoryk przesuwać nie tylko wokół własnej osi, ale także ciągnąć w górę. Ważne jest również przytrzymywanie butelki, aby nie przewróciła się na podłogę lub stół.

Uszkodzenie butelki wina

Jak otworzyć butelkę wina bez korkociągu w najbardziej efektowny sposób? Do takich metod zalicza się pozbawianie butelki jej szyjki, czyli siłowe ścinanie szkła nożem lub szablą. To efektowny sposób, który jednak nie jest polecany do wykonywania w warunkach domowych. Tego typu pokazami zajmują się profesjonaliści, którzy dokładnie wiedzą, w jaki sposób otworzyć wino szablą bez zniszczenia całej butelki. Samodzielne podejmowanie się tego typu działań może być bardzo ryzykowne i nie warto tego robić.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Podsumowanie

Bez wątpienia najszybszym sposobem na otwarcie wina bez korkociągu jest wepchnięcie korka do środka butelki. Jeśli chcemy wykonać mniej ryzykowne otwarcie, wówczas możemy włożyć wino do buta i kilkukrotnie uderzyć takim zestawem o twardą powierzchnię. Sprawa rozwiąże się także wtedy, gdy mamy pod ręką niewielki scyzoryk. Wystarczy wsunąć ostrze w centralny punkt korka i obracać scyzoryk ciągnąc go do góry.