Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Drewniana podłoga – jak ją zrobić?

Drewniana podłoga pięknie wygląda w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego styl. Wygląd to jednak nie wszystko – podłoga musi być też trwała. Jakie drewno będzie najlepsze i o czym pamiętać podczas jego układania?

Lita czy warstwowa?

Deska lita wykonana jest z jednego kawałka drewna. Nie powinna być ona szersza niż 14 cm, ponieważ wtedy będzie bardziej podatna na wypaczenia i pęknięcia, co pogorszy jej właściwości, nie mówiąc już o wyglądzie. Deski warstwowe są zrobione z dwóch lub trzech cieńszych warstw, dzięki czemu gotowy panel staje się odporniejszy na działanie wilgoci oraz temperatury. Z drugiej strony, to właśnie podłoga z litego drewna dłużej wytrzyma i można ją wielokrotnie odnawiać – nawet po kilku cyklinowaniach lite drewno pozostaje wystarczająco grube, by podłoga nadawała się do użytku.

Warstwowe deski mogą być szersze i nadają się do wykończenia pomieszczeń, w których działa ogrzewanie podłogowe. Dużym atutem deski warstwowej jest to, że można w ten sposób wykorzystać drewno egzotyczne – lita deska z takiego gatunku jest bardzo droga, natomiast w deskach warstwowych tek czy mahoń to tylko cienka warstwa na wierzchu, przez co ich cena jest wyraźnie niższa.

Jak układać deski na podłodze?

Deski podłogowe dostępne między innymi na Siekierki.com.pl przeznaczone są do montażu na pióro i wpust. Układa się je na legarach, które zapewniają stabilność podłogi oraz właściwą izolację. Deski najlepiej układać tak, by ich kierunek pokrywał się z linią padania promieni słonecznych w danym pomieszczeniu, co ładnie podkreśli urodę drewna i sprawi, że pokój wyda się optycznie większy.

Mimo tego, że podłoga jest w pomieszczeniu, deski wymagają impregnacji – wybierając materiał w sklepie należy się upewnić, że deski zostały przed sprzedażą poddane takiej obróbce. Niektóre deski wymagają jeszcze pomalowania już po zakończeniu montażu, często też powleka się drewno kilkoma warstwami lakieru, tak by podłoga uzyskała pożądany połysk. Nie ma też problemu, żeby drewniane deski pomalować na zupełnie inny kolor, pasujący do aranżacji wnętrza.

Na koniec powinno się jeszcze zamontować listwy wykończeniowe – znajdują się one na styku podłogi i ściany. Listwy mogą być z całkiem innego drewna, powinny jednak współgrać z podłogą oraz kolorem ścian.