Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak odnaleźć się na rynku pracy i skutecznie szukać zatrudnienia?

Wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, jak skutecznie szukać pracy i z jakich źródeł najlepiej korzystać. Odnalezienie swojego miejsca na rynku pracy w dzisiejszych czasach nie jest proste, wszak każda branża cechuje się nieco innymi warunkami pracy i wymaganiami wobec kandydatów. Choć pozornie ofert pracy jest dziś na rynku sporo, znalezienie idealnej może sprawiać wiele trudności. Podpowiadamy, w jak skutecznie szukać pracy zarówno tej pierwszej, jak i kolejnych.

Jak skutecznie szukać pierwszej pracy?

Znalezienie pierwszej pracy bywa bardzo trudne. Młody wiek i brak doświadczenia zawodowego nie są naszymi atutami na rynku pracy – pracodawcy preferują zwykle osoby z minimalnym doświadczeniem w branży. Atutem jest natomiast wykształcenie, czyli teoretyczne przygotowanie do wykonywania określonej pracy. Poszukując pierwszej pracy należy dokładnie sprawdzić rynek i warunki, jakie może zaproponować nam pracodawca. Poszukiwania warto rozpocząć rejestrując się w urzędzie pracy lub agencji pośrednictwa pracy – instytucje te udzielą nam nie tylko pomocy w poszukiwaniach, ale i posłużą dobrą radą odnośnie tego, jak skutecznie szukać pracy. Absolwenci studiów wyższych mogą próbować szukać pracy poprzez akademickie centra kariery, które współpracują z firmami działającymi w branżach, w których uczelnia kształci studentów. Chcąc znaleźć zatrudnienie warto zwracać uwagę na oferty:

  • praktyk,
  • staży,
  • różnego rodzaju projektów, gdzie wynagrodzenie finansowane jest na przykład przez urząd pracy,
  • pracodawców, którzy w początkowej fazie zatrudnienia proponują umowę zlecenie.

Na początku swojej kariery nie należy stawiać pracodawcom zbyt dużych wymagań. Chodzi tutaj głównie o to, aby nie zrazić do siebie potencjalnego pracodawcy.

Jak skutecznie szukać kolejnych miejsc pracy?

Mając pewne doświadczenie zawodowe o wiele łatwiej jest znaleźć kolejnego pracodawcę. Będąc zatrudnionym w innej firmie nie trzeba już poszukiwać płatnych praktyk czy staży, które jedynie dają możliwość, lecz nie gwarantują zatrudnienia stałego. Zanim będziemy chcieli zmienić pracę, warto zadać sobie kilka pytań w kontekście:

  • oczekiwań płacowych,
  • lokalizacji miejsca pracy,
  • potencjalnego zakresu obowiązków,
  • naszych kompetencji i przygotowania do pracy.

Znając odpowiedzi na powyższe pytania możemy zastanawiać się, jak skutecznie szukać pracy. To od naszych wymogów będzie bowiem zależeć, jakie źródła poszukiwań wybierzemy. Z pomocą przychodzi przede wszystkim internet i wiele różnego rodzaju stron z ogłoszeniami o pracę, jak np. portal pracy Aplikuj.pl. Powinniśmy zwracać uwagę tylko na te ogłoszenia, które spełniają nasze wymagania – przeglądanie i odpowiadanie na pozostałe jest jedynie stratą cennego czasu zarówno naszego, jak i ogłoszeniodawcy. Osoba chcąca zmienić zakład pracy może również skorzystać z pomocy agencji pracy oraz przeglądać oferty na stronie urzędu pracy z zastrzeżeniem, że posiadając zatrudnienie nie możemy się zarejestrować w urzędzie dla bezrobotnych. Niemniej jednak niektórzy pracodawcy podają ogłoszenia do wiadomości publicznej, a nie tylko osób zarejestrowanych. Dodatkowo warto uruchomić pocztę pantoflową i pytać znajomych, czy przypadkiem w ich firmie nie poszukują pracownika. Wiele przedsiębiorstw prowadzi dziś system rekrutacji wewnętrznych, w których pierwszeństwo mają ich pracownicy oraz osoby z ich polecenia.

Jak skutecznie szukać pracy, gdy straciliśmy zatrudnienie?

Nieco inaczej kwestia poszukiwania pracy wygląda w sytuacji, w której otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę bądź nasza umowa uległa rozwiązaniu. Tutaj bowiem liczy się przede wszystkim czas – nie możemy czekać, aż gdzieś pojawi się interesująca oferta pracy. Pierwszym krokiem do tego, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skutecznie szukać pracy jako bezrobotny, jest rejestracja w urzędzie pracy. Oferty tam zamieszczane nie zawsze co prawda odpowiadają pracownikom, jednak w przypadku podbramkowych sytuacji osoby zarejestrowane w urzędzie mają znacznie łatwiej pozyskać zatrudnienie. Dodatkowo warto poszukiwać pracy na własną rękę, między innymi poprzez internet czy podpytanie znajomych. Osoby bezrobotne mogą również korzystać z różnego rodzaju programów, które sfinansują ich wynagrodzenie, dzięki czemu pracodawca chętniej je zatrudni. Ofert należy szukać przede wszystkim w urzędach gminy bądź w urzędach pracy. Gdy grozi nam utrata pracy, bardzo ważny jest szybki czas reakcji i poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Dlatego też najlepiej jest uruchomić wszystkie kanały na raz, tak aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej oferty pracy.

Skuteczne poszukiwania pracy – o tym trzeba pamiętać

Poszukiwania pracy nie są łatwe w żadnej sytuacji. W niektórych branżach, takich jak informatyka czy finanse jest nieco więcej ofert, dlatego też znalezienie zatrudnienia może przychodzić nieco łatwiej. Niemniej jednak często trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie szukać pracy, nawet jeśli ofert nie brakuje. Należy jednak pamiętać o kilku, bardzo ważnych aspektach, które pomogą nam w znalezieniu zatrudnienia:

  • określenie swoich wymogów, które stawiamy pracodawcy,
  • odpowiadanie na te oferty, których wymagania spełniamy,
  • odpowiadanie na oferty, które spełniają nasze wymagania,
  • szukanie pracy w branżach, w których mamy doświadczenie lub przynajmniej wykształcenie.

Znalezienie odpowiedniej pracy jest wyjątkowo trudne w sytuacji, gdy panuje kryzys gospodarczy. Wtedy też dochodzi jeszcze jedna zasada – nie stawiamy wygórowanych wymagań, a dostosowujemy się do tych, które obecnie panują na rynku. W czasach prosperity ta reguła także na zastosowanie, jednak wtedy jest nam o wiele łatwiej jej przestrzegać, gdyż rynek pracy jest dla pracownika bardziej hojny.

Niepowodzenia na pierwszych rozmowach o pracę nie powinny nas zniechęcać, wszak skuteczne szukanie pracy polega właśnie na metodzie prób i błędów. Ważne, aby korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł oraz jasno określić swoje wymagania, a także możliwości. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy urzędu pracy bądź też agencji pośrednictwa pracy.