Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ja poradzić sobie z rozdwajającymi się paznokciami?

Czy skarżysz się na problemy z paznokciami? Są słabe, cienkie jak pergamin i nie trzyma się ich nawet najlepiej wykonany manicure? Kruche i rozdwajające się paznokcie to zmora wielu z nas. Sprawdź, co może być ich przyczyną i jak poradzić sobie z problemem.

Przyczyny rozdwajających się paznokci

Stan płytki Twoich paznokci może wskazywać, że w organizmie dzieje się coś złego lub że nieodpowiednio dbasz o swoje dłonie. Obgryzanie paznokci to główny powód ich osłabienia, ale możliwe też, że do piłowania używasz zbyt ostrych i gruboziarnistych pilników, stosujesz zmywacze acetonowe i niewystarczająco często nawilżasz skórę dłoni kremami. Główne przyczyny:

 • nieumiejętnie ściągnięty manicure
 • nieodpowiednia pielęgnacja, zła technika piłowania, zmywacz z acetonem
 • obgryzanie paznokci
 • narażenie dłoni na czynniki chemiczne, drażniące detergenty
 • częste ich moczenie
 • brak minerałów m.in. magnezu, wapnia, żelaza, cynku
 • niedobory witamin z grupy B oraz witamin A, E i H (biotyny)
 • choroby tarczycy

Rozdwajające się paznokcie – jak sobie poradzić?

Dłonie są naszą wizytówką, niezależnie od tego, jakiej jesteśmy płci. Czyste, zadbane i zdrowo wyglądające paznokcie to podstawa naszego wizerunku. Nawet najlepiej wykonany manicure i najpiękniejsza stylizacja nie utrzymają się na zniszczonej i rozdwajającej się płytce paznokcia. Nie istnieje niestety jedna, uniwersalna metoda, która sprawdza się u wszystkich, ponieważ powodów osłabienia paznokci może być wiele, ale prezentujemy Ci podstawowy plan, jak o nie zadbać.

 1. Daj odpocząć dłoniom i paznokciom. Potrzebują chwili wytchnienia od lakierów, żeli, acetonowych zmywaczy, frezarek i lamp UV.
 2. Zainwestuj w dobrej jakości pilnik, najlepiej szklany lub papierowy. Płytkę paznokcia skróć maksymalnie. Pamiętaj, by piłować tylko w jednym kierunku. Profesjonalny pilnik zapewni Ci, że podczas zabiegu uszczelnią się wszystkie mikropęknięcia brzegów paznokci i będą one wyglądały bardziej estetycznie.
 3. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, smarując dłonie kremami i wcierając w paznokcie oliwki. Rób to jak najczęściej w ciągu dnia i bezapelacyjnie po każdym moczeniu, myciu czy dezynfekowaniu rąk.
 4. Zadbaj o dietę. Jedz więcej marchewki lub pij marchewkowe soki, by dostarczyć organizmowi witaminy A. Wzbogać swą dietę o buraki, dla dobrze przyswajalnego żelaza. Pij napary ze skrzypu i pokrzywy.
 5. Prace domowe, takie jak ręczne pranie i zmywanie naczyń, wykonuj zawsze w gumowych rękawicach.
 6. Skorzystaj z dostępnych w sklepach kosmetycznych i drogeriach odżywek do paznokci pod postacią bezbarwnych lakierów. Pomalowane, błyszczące paznokcie, będą wyglądały znacznie lepiej, a zawarte w nich składniki przyspiesza proces regeneracji.

Odbudowa płytki rozdwajających się paznokci może potrwać nawet kilka tygodni. Jeśli żaden z zaproponowanych pomysłów nie sprawdza się w Twoim przypadku, a płytka paznokciowa nadal rośnie słaba i krucha, skontaktuj się z dermatologiem i wspólnie ustalcie plan działania.