Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Domy parterowe cieszą się popularnością wśród osób planujących budowę. Świetnie się prezentują, są ergonomiczne, a do tego zapewniają odpowiednią przestrzeń. Koszt budowy domu parterowego na ogół jest niższy niż budowa domu z poddaszem użytkowym, jednak zależy to od wybranego projektu.

Co składa się na koszt budowy domu?

Koszt budowy domu parterowego to kilka czynników, które należy brać pod uwagę. Każdy etap budowy wyróżnia się innymi kosztami, które należy zebrać w całość.

– stan surowy otwarty – obejmuje budowę ław fundamentowych, ścian nośnych i działowych, dachu

– stan surowy zamknięty – do wymienionych elementów budowy należy dodać wykonanie stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych

– stan deweloperski – jest to etap budowy, na którym w domu wykonane są posadzki, tynki, ocieplenie, rozprowadzono instalacje i można wykonywać odbiór budynku

Większość firm projektowych posiada kosztorysu budowy wybranych projektów. Warto jednak pamiętać, że uwzględniony w nich koszt budowy domu parterowego nie obejmuje wykończenia wnętrz, które zazwyczaj kosztuje dodatkowe 80-100 tysięcy złotych, w zależności od wybranego standardu materiałów.

Budowa domu parterowego

Domy parterowe są tańsze w budowie niż budynki z poddaszem użytkowym. Koszt budowy domu parterowego może być nawet o 20% niższy niż wzniesienie domu z piętrem o tej samej powierzchni. Jest to związane z brakiem konieczności budowy schodów, stropów i ewentualnego podpiwniczenia. Domy parterowe najlepiej sprawdzą się na większych działkach, ponieważ mają znacznie większą powierzchnię zabudowy niż wersja z piętrem. Z tego też powodu trudniej je dopasować do np. wąskiej działki, chociaż na rynku jest wiele projektów spełniających potrzeby inwestorów prywatnych.

Ile kosztuje budowa domu parterowego w 2021 roku?

Koszty budowy domów w 2021 roku wzrosną, ponieważ w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. W 2020 roku koszt budowy domu parterowego jest wyższy średnio o 8-9% względem roku poprzedniego. Szacuje się, że w 2021 roku koszty budowy domów wzrosną o 20-25 tysięcy złotych z powodu konieczności doboru najwyższej jakości materiałów. Jeśli chodzi o dom parterowy, jego cena zależy od konstrukcji oraz powierzchni. W przypadku domu parterowego o powierzchni 100m2 stan surowy otwarty zamknięty wiąże się z kosztem wynoszącym około 170 tysięcy złotych. Doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego wymaga budżetu oscylującego w okolicy 273 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć także koszty wykończenia wnętrza. Jest to wycena dla osób, które posiadają własną działkę budowlaną – w innym przypadku do kosztów należy doliczyć kolejne 100-200 tysięcy złotych za zakup działki pod budowę domu parterowego.