Wysiłek fizyczny wymaga odpowiedniej diety. Aby podołać treningom, zbudować masę mięśniową, wzmocnić wytrzymałość i ogólną wydolność organizmu, należy zatroszczyć się o właściwe zbilansowanie posiłków. Trzeba też dostosować pory jedzenia do rozkładu dnia, tak aby przed ćwiczeniami zadbać o silny zastrzyk energii, zaś po treningu wspomóc regenerację mięśni. Możesz to uczynić, stosując się do 5 zasad żywienia, o których powinna pamiętać każda osoba aktywna fizycznie.
Zadbaj o wartościowe źródło węglowodanów
Najlepszym paliwem dla organizmu osoby aktywnej fizycznie są węglowodany. Przed treningiem warto spożyć lekki posiłek, który dostarczy ich optymalną ilość. Koniecznie zadbaj o wartościowe źródło tych składników odżywczych. Nie powinny nim być słodkie przekąski, tylko kasza, ryż czy pieczywo pełnoziarniste. Doskonałym wyborem będą też owoce, wraz z którymi do organizmu trafią nie tylko cenne węglowodany, ale również solidna porcja witamin. Pod nadzorem lekarza możesz też korzystać z żywności specjalnego przeznaczenia, której bogaty asortyment znajdziesz na stronie zywieniemaznaczenie.pl.
Porcja białka – cenny budulec masy mięśniowej
Równie duże znaczenie dla kondycji osoby aktywnej fizycznie mają posiłki spożywane po ćwiczeniach. W czasie intensywnego treningu najczęściej dochodzi do nadwyrężenia mięśni. Aby organizm poradził sobie z ich odbudową, należy dostarczyć mu odpowiednią porcję protein. Białko jako budulec masy mięśniowej wesprze jej regenerację oraz pomoże przygotować się na następne treningi. Najlepsze źródło protein stanowią jaja kurze, mięso drobiowe oraz warzywa strączkowe. Możesz też sięgnąć po suplement diety Fresubin Protein POWDER.
Nienasycone kwasy tłuszczowe – ważny element diety sportowca
Ważną pozycję w diecie osoby aktywnej fizycznie muszą stanowić wartościowe tłuszcze, przyspieszające wchłanianie do przewodu pokarmowego witamin oraz cennych składników mineralnych. Poszukując najlepszych źródeł lipidów, wprowadź do swojej diety oliwę z oliwek, ryby i owoce morza. Aby zadbać o znakomitą kondycję organizmu i przygotować go na wytężony wysiłek fizyczny, postaw na orzechy, migdały, nasiona słonecznika czy pestki dyni. Mogą one stanowić zdrową przekąskę lub składnik sałatek.
Nawodnienie organizmu – konieczny warunek zdrowego treningu
Układając dietę dla osoby aktywnej fizycznie, nie wolno zapominać o systematycznym uzupełnianiu płynów. W czasie intensywnego wysiłku, pocąc się, organizm traci spore ilości wody, a wraz z nią cenne elektrolity. Odwodnienie może zaś nie tylko negatywnie wpływać na efekty treningu, ale i być bardzo niebezpieczne. Niewystarczająca podaż wody upośledza pracę nerek, ale i funkcjonowanie mózgu. Choć sama aktywność fizyczna poprawia zdolność percepcji (o czym możesz przeczytać w artykule „Jak aktywność fizyczna wpływa na sprawność intelektualną?”), musi jej towarzyszyć odpowiednia podaż wody. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zaburzeń pamięci i koncentracji.
Zwiększ częstotliwość spożywania posiłków
Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, Twój organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na kalorie. Najlepiej dostarczać je w kilku mniejszych porcjach. Stąd warto rozłożyć trzy obfite posiłki na pięć czy sześć mniejszych. W ten sposób Twoje ciało nie stanie się ociężałe, zaś ćwiczenia przyniosą lepsze rezultaty. Organizm spożytkuje bowiem energię na trening, a nie na wspieranie procesów trawiennych.
Materiał sponsorowany.