Woda deszczowa nie nadaje się do celów spożywczych, jednak w każdym domu można znaleźć dla niej wiele innych zastosowań. Deszczówką można podlewać kwiaty doniczkowe i ogród, można używać jej do sprzątania i prania, a nawet spłukiwania sedesów. Jest dostępna za darmo, a korzystając niej – zamiast z wody kranowej – służymy środowisku. W jaki sposób można zbierać deszczówkę?
Podziemny czy naziemny zbiornik na deszczówkę?
Do zbierania deszczówki wykorzystuje się dwa podstawowe typy zbiorników: naziemne i podziemne. Zbiorniki zakopywane w gruncie sprawdzają się w sytuacji, gdy inwestor planuje w budynku dodatkową sieć do rozprowadzania deszczówki. Ze względu na konieczność przeprowadzenia prac ziemnych montaż systemu ze zbiornikiem podziemnym najlepiej przeprowadzić na etapie budowy domu. Naziemne zbiorniki na deszczówkę mają mniejsze pojemności i rzadko podłączane są do domowych instalacji; natomiast współpracując z dodatkową pompą, mogą zasilać systemy zraszaczy ogrodowych. Ze względu na przystępne ceny i łatwy montaż w dowolnym momencie cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom na przykładzie zbiorników na deszczówkę z oferty Sklepu Kwiecistego.
Przegląd naziemnych zbiorników na deszczówkę
Najprostsze zbiorniki na deszczówkę wyglądem przypominają tradycyjnie wykorzystywane w tym celu beczki (np. zbiornik GN321) lub bardzo duże wiadra (np. zbiornik RAINCAN). W przeciwieństwie do swoich pierwowzorów nowoczesne zbiorniki wyposażone są w osprzęt, który umożliwia higieniczne i dyskretne gromadzenie wody oraz jej łatwe pobieranie. Nawet najmniej efektowne wizualnie zbiorniki w podstawowych formach posiadają zbieracze, przyłącza i wygodne kraniki.
Większą popularnością wśród klientów cieszą się jednak eleganckie zbiorniki na wodę deszczową producenta Prosperplast. Absolutnym hitem od kilku sezonów jest zbiornik Aquacan w kształcie klasycznej greckiej amfory dostępny w kilku kolorach: ceglanym, grafitowym i czarnym. W ogrodach wiejskich i romantycznych świetnie prezentują się zbiorniki imitujące naturalne materiały – drewniane kłody (Woodcan) i głazy (Canyon). Ten ostatni model można z łatwością wkomponować w otoczenie utrzymane w stylu nowoczesnym; w takich przestrzeniach sprawdzi się też oszczędny w formie zbiornik Wallycan.
Naziemne zbiorniki na deszczówkę z produkowane są w różnych pojemnościach z lekkiego, a jednocześnie bardzo wytrzymałego polietylenu. Dzięki systemowi funkcjonalnych przyłączy korzystanie z nich jest wygodne, a staranne wykonanie, którym mogą pochwalić się zbiorniki Prosperplast, zapewnia nie tylko wieloletnią trwałość, ale też wysoką estetykę.