Dogrzania mogą wymagać bardzo zróżnicowane pomieszczenia, począwszy od mieszkań i biur, a skończywszy na dużych halach produkcyjnych lub magazynowych. Podpowiadamy, jaka nagrzewnica powietrza pomoże Ci skutecznie i ekonomicznie dogrzać różne rodzaje przestrzeni wewnątrz budynków.
Zasilanie – kluczowy aspekt przy wyborze nagrzewnicy powietrza
Na rynku dostępne są nagrzewnice powietrza elektryczne, olejowe, czyli zasilane spalinowo, a także gazowe. Każdy z rodzajów charakteryzuje się nieco inną charakterystyką, dlatego też lepiej sprawdza się w innych warunkach. Warto sięgać po urządzenia sprawdzonych producentów, na szczególną uwagę zasługują amerykańskie nagrzewnice powietrza Master.
Olejowe nagrzewnice powietrza
Zaczynamy od najbardziej wydajnego rodzaju urządzeń. Nagrzewnica olejowa zda egzamin w dużych przestrzeniach, takich jak hale magazynowe czy produkcyjne, a także w budynkach, w których wciąż prowadzone są prace budowlane lub wykończeniowe. W przestrzeniach o dużej kubaturze nagrzewnice olejowe okazują się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ spalają stosunkowo mało paliwa. Specyfika ich pracy sprawia, że osuszają powietrze, dlatego też zdają egzamin na budowie, np. w pomieszczeniach, które są malowane i wymagają obniżenia wilgotności powietrza.
W pomieszczeniach zamkniętych konieczne są nagrzewnice olejowe z systemem odprowadzania spalin. Tam, gdzie jest bardzo dobra wentylacja, a spaliny nie zagrażają bezpieczeństwu pracowników, można stosować nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin.
Elektryczne nagrzewnice powietrza
Jest to bardzo uniwersalny rodzaj nagrzewnic powietrza, poniewaz mogą być bezpiecznie wykorzysytwane w zamkniętych pomieszczeniach, w których jest dostęp do energii elektrycznej. Nie wymagają tego, aby w pomieszczeniu był szczególny rodzaj wentylacji lub możliwość odprowadzenia spalin. Ogrzewanie pomieszczeń tymi urządzeniami obniża wilgotność powietrza, dlatego też elektryczna nagrzewnica zastępuje osuszacz powietrza.
Nagrzewnice elektryczne sprawdzają się w przestrzeniach o niezbyt dużej kubaturze. Urządzenia o dużej mocy, przekraczającej 5 kW wymagają już zasilania trójfazowego. Dlatego najlepiej zdecydować się na nagrzewnicę elektryczną w przypadku mieszkania, biura lub podobnych pomieszczeń.
Nagrzewnice gazowe
Nagrzewnice gazowe są najtańsze w eksploatacji. Jeżeli dodatkowo zastosowano w nich panel sterujący, który zasilany jest na baterie, wówczas można swobodnie używać ich w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej. Charakteryzują się tym, że wydzielają parę wodną, przez co podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Ich stosowanie wymaga zatem dobrej wentylacji, chyba że duża wilgotność jest pożądana, np. w szklarniach czy podczas remontów na czas kładzenia tynku.
Słabszym punktem nagrzewnic gazowych jest to, że są mało kaloryczne, a ciepło wygenerowane z ich pomocą dość szybko się ulatnia.