Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Plisy w oknach – najmodniejsze materiały, wzory i kolory!

Plisy okienne uchodzą za nowoczesny typ przesłony okiennej. Dzięki ich rosnącej popularności można znaleźć całą gamę wzorów i kolorów. Równie ważnym parametrem przy wyborze plis do domu czy mieszkania jest również materiał ich wykonania. Poszczególne rodzaje tkanin plisowanych różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania na plisy okienne.

Czym są plisy okienne?

Plisa to nowoczesna i designerska alternatywa dla tradycyjnej rolety jako przesłony okna. Zyskują coraz szersze grono zwolenników, ponieważ dają o wiele większe możliwości w zakresie regulacji nasłonecznienia pomieszczenia. Ponadto tak jak w przypadku rolet, możesz wybierać spośród różnych kolorów, a nawet wzorów plis w zależności od wystroju wnętrza. Co ważne, niektóre plisy dwustronne pozwalają na odsłonięcie okna zarówno od góry, jak i od dołu w zależności od potrzeby.

Rodzaje tkanin plisowanych i ich właściwości

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na plisy gotowe czy produkowane na zamówienie, do wyboru masz kilka rodzajów tkanin, które różnią się między sobą właściwościami, konstrukcją oraz ceną. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim charakterystyką miejsca, w którym będzie montowana plisa. Przykładowo w łazience najlepiej sprawdzi się np. plisa wodoodporna, a w sypialni taka, która zapewni maksymalnie zacienienie i komfort snu. Z czego wykonuje się plisy okienne?

Plisy tekstylne

To przesłony okienne produkowane przeważnie z tworzyw sztucznych lub włókien poliestrowych. Ich najważniejszą cechą jest niska przepuszczalność promieni słonecznych, choć w pomieszczeniu wciąż jest widno. Standardowo gramatura tkanin w plisach tekstylnych wynosi  ok. 180g/m2. Bawełna i poliester zastosowane w plisach okiennych dają także wiele możliwości aranżacyjnych. Wybór tego rodzaju przesłon jest bardzo duży, jeśli chodzi o wzory i kolory.

Plisy z folii refleksyjnej

To doskonałe rozwiązanie do miejsc, w których do osłonięcia są duże okna lub przeszklenia zajmują niemal całą ścianę. Plisy z folią refleksyjną pozwalają na zmniejszenie ilości  światła słonecznego we wnętrzu, a tym samym obniżenie odczuwalnej temperatury. Nie jest to jednak opcja gwarantujące intymność, ponieważ plisa refleksyjna jest przejrzysta. Dzięki temu można przez nią dojrzeć, co dzieje się na zewnątrz i w drugą stronę.

Plisy z papieru

To najtańszy typ rolet plisowanych. Odznaczają się jednak:

  • wysoką estetyką – mają duże walory dekoracyjne, jednak niską odporność na zabrudzenia czy uszkodzenia;
  • lekkością – cienki papier zastosowany w plisach jest o wiele lżejszy niż tkaniny syntetyczne;
  • ekologiczne – coraz częściej producenci plis papierowych wykorzystują w tym celu zasady recyklingu.

Jeśli zdecydujesz się na plisy papierowe, pamiętaj, że źle znoszą one kontakt z wilgocią, a ponadto łatwo uszkodzić ich konstrukcję  przy czyszczeniu. Najlepiej sprawdzą się zatem w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Do kuchni czy łazienki najbardziej wskazana będzie plisa wodoodporna.

Plisa we wzory – oryginalne i funkcjonalne rozwiązanie

Już gama jednolitych kolorów plis okiennych na rynku jest szeroka i intrygująca. Możesz dopasować przesłonę ona do odcieni ścian lub mebli i uczynić ją dodatkiem lub umieścić w centrum uwagi. Możesz eksperymentować także ze wzorami i deseniami w nieco bardziej oryginalny sposób. Plisa w kolorze drewna nada wnętrzu naturalnego ciepła i będzie urozmaiceniem jednolitych ścian.

Plisy we wzory występują jednak także w wielu innych wariantach. Interesuje cię dyskretna, a jednocześnie dekoracyjna plisa? Kwiaty będą motywem, który wkomponuje się naturalnie w wystrój salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Przesłona w margaretki czy liście w subtelnych odcieniach będą uroczym, a nawet nieco romantycznym akcentem w każdym wnętrzu.

Szukasz nowoczesnej plisy we wzory, która ożywi pomieszczenie, a jednocześnie ochroni cię przed nadmiarem światła słonecznego? Przed zakupem sprawdź poszczególne rodzaje tkanin plisowanych i ich parametry – dopasuj przesłonę okna do swoich potrzeb i oczekiwań względem użytkowania.