Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Robisz projekt ogrodu? Musisz o tym pamiętać!

Przygotowanie projektu ogrodu jest niezbędne, jeśli chcemy mieć gwarancję, że zasadzone rośliny będą rozwijać się prawidłowo, a my będziemy mogli swobodnie korzystać z naszej zielonej przestrzeni. O czym należy pamiętać podczas robienia takiego projektu? Najważniejsze kwestie przedstawiamy w artykule!

Projektowanie ogrodów

Niektórym może się wydawać, że zaprojektowanie ogrodu to prosta sprawa. Jednak gdy zabierzemy się do pracy, możemy zdziwić się, ile zadań przed nami. Wykonanie ich da nam gwarancję, że w przyszłości nie będziemy napotykać wielu problemów z pielęgnacją roślin. Perfekcyjnie dobierzemy stanowiska dla poszczególnych gatunków. Zaplanujemy też miejsce na odpoczynek – dobrze będzie oddzielić trochę przestrzeni, by za jakiś czas położyć się tam na leżaku czy rozpalić grill. Dobrze zaprojektowany ogród będzie również tworzyć spójną aranżację z elewacją domu. Dodatkowe wprowadzenie elementów małej architektury do zielonej przestrzeni sprawi, że ogród będzie prezentował się jeszcze ciekawiej!

Jeśli obawiamy się, że nie damy rady lub brak nam inspiracji do stworzenia kompletnego planu, sprawdźmy projekty ogrodów Green Solutions – na pewno podrzucą nam jakiś ciekawy pomysł!

ogród - zakładanie ogrodów

Najważniejsze elementy projektu ogrodu

Co zatem powinniśmy wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu?

Odczyn pH gleby

Kwasowość gleby wpływa w znacznym stopniu na to, jak będą zachowywać się poszczególne zasadzone w niej gatunki roślin. Mają one swoje preferencje, więc jeśli chcemy, aby wybrane przez nas rośliny rozwijały się prawidłowo, powinniśmy zadbać o to, by odczyn pH gleby im odpowiadał. Weźmy to pod uwagę już podczas tworzenia projektu – przed sadzeniem możemy dostosować rośliny do panujących warunków lub postarać się zmienić odczyn gleby.

Stopień nasłonecznienia

Kolejnym ważnym czynnikiem warunkującym to, jak będzie wyglądał nasz ogrodowy projekt, jest nasłonecznienie ogrodu. Podobnie jak w przypadku kwasowości gleby, niektóre rośliny wymagają określonego stopnia nasłonecznienia. Podczas planowania umieszczenia rabat i warzywnika weźmy pod uwagę to, ile rośliny będą potrzebować słońca. Dobrze będzie kierować się tym także podczas wybierania miejsca na odpoczynek. Dostosujmy to do własnych preferencji – czy lubimy bardziej lub mniej słoneczne miejsca.

Dostęp do wody i prądu

Aby ułatwić sobie przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych w przyszłości, dobrze będzie zadbać o to, by w pobliżu najbardziej potrzebujących tego miejsc ulokować źródło wody. W ten sposób podlewanie roślin w upalne dni nie będzie zbyt męczące. Etap projektowania to również moment, w którym możemy zdecydować się na system automatycznego podlewania.

Dostęp do prądu również jest bardzo ważny. Przemyślane umieszczenie źródła elektryczności może usprawnić koszenie trawnika kosiarką elektryczną czy przycinanie żywopłotu.

usługi ogrodnicze

Styl aranżacji

Wybranie konkretnego stylu aranżacji ogrodu sprawi, że zielona przestrzeń zyska na spójności. Do tego możemy ją dopasować do elewacji domu, a także jego wnętrza. Wiele sposobów na urządzanie ogrodu ma swoje odpowiedniki także w aranżowaniu pomieszczeń. Jakie style mamy do wyboru?

  • styl prowansalski – znajdziemy w nim wiele elementów nawiązujących do Prowansji: lawenda, wrzosy, bujne rabaty, a także ławeczki i gliniane donice;
  • styl wiejski – doskonały sposób dla wszystkich fanów sielskości: w takim ogrodzie znajdziemy łąkę, warzywnik, krzewy i drzewa owocowe;
  • styl skandynawski – minimalistyczny i na pierwszy rzut oka surowy, opiera się na odpornej na wymagające warunki roślinności, skalniakach, krzewach przyciętych w geometryczne formy;
  • styl francuski – zupełne przeciwieństwo prowansalskiej wersji Francji: w takim ogrodzie główną rolę gra idealnie przystrzyżony trawnik, uformowane krzewy, staranne obsadzone rabaty.

Podsumowanie

Jak widać, w projektowaniu ogrodów jest wiele ważnych kwestii – od zbadania czynników, na które mamy ograniczony wpływ, po wybór najbardziej odpowiadającej nam aranżacji przestrzeni. Aby mieć zupełną pewność, że nasz ogród odpowie na nasze oczekiwania, dobrze będzie skonsultować się z firmą ogrodniczą świadczącą takie usługi – doświadczeni specjaliści mogą nam bardzo pomóc!