Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie

Sprawdzenie samochodu przed kupnem jest obowiązkiem każdego kupującego. Należy zweryfikować historię pojazdu, liczbę właścicieli, kraj pochodzenia, a w szczególności aktualny stan karoserii, podwozia i silnika. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest tu sporo do zrobienia. Sytuacja się zdecydowanie komplikuje, jeżeli zdamy sobie sprawę, że przed zakupem trzeba zajrzeć do co najmniej kilku – jeśli nie kilkunastu – silników, obejrzeć tyle samo wnętrz i szukać rdzy na dokładnie identycznej liczbie nadwozi. To naprawdę bardzo dużo pracy, na szczęście jest możliwość, żeby ten cały proces skrócić. Rozwiązaniem jest sprawdzenie historii pojazdu po VIN-ie. Czym on jest, gdzie go szukać i czemu służy? Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi wielu osobom ułatwi poszukiwania wymarzonego pojazdu.

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie? Spokojnie i dokładnie

Sprawdzenie historii pojazdu po VIN-ie to proces względnie prosty. Wystarczy wpisać dane pojazdu, takie jak wspomniany wcześniej Vehicle Identification Number, data pierwszej rejestracji oraz numer z tablic rejestracyjnych, do katalogu internetowego. Jednak czasem samo odnalezienie VIN-u może być problematyczne. Jak się do tego zabrać?

Czym jest VIN? To klucz do historii pojazdu, jego szkód, przebiegu i innych ważnych danych

VIN to skrót z angielskiego sformułowania Vehicle Identification Number. Taki numer identyfikacyjny pojazdu towarzyszy mu od daty produkcji do dnia złomowania i jeśli pojazd nie jest kradziony, spawany z kilku aut, albo produkowany po 1980 roku, to z całą pewnością będzie go posiadał. Obowiązek nadawania numeru VIN reguluje międzynarodowa norma ISO3779 i od ponad czterech dekad każdy producent pojazdów musi używać tego czternastocyfrowego kodu. Dzięki temu możemy teraz sprawdzać historię auta przed jego zakupem. Fałszowanie tych danych jest praktycznie niemożliwe, bo każda naprawa, kontrola policji, a nawet cykliczny przegląd, jest aktualizowany w ogólnodostępnym katalogu zdarzeń.

Gdzie szukać numeru VIN? Znajdziesz go w co najmniej kilku miejscach

Numer VIN znajdziemy w pojeździe oraz w dokumentach jego posiadacza. Jeżeli chodzi o samochód, można szukać w kilku miejscach. Przede wszystkim warto zajrzeć na wzmocnienie czołowe. Kolejnym miejscem jest wzmocnienie boczne prawe albo okolice prawego umiejscowienia amortyzatora. Z prawej strony można też szukać na słupku od strony kabiny, pod lub obok fotela pasażera, a także na prawej podłużnicy. Tabliczkę znamionową montuje się również w okolicy filtra powietrza i pod tylną kanapą. Nie w każdym miejscu takie oznaczenie będzie umieszczone.

Jeżeli brak VIN-u lub jest częściowo jest zatarty, to sygnał alarmowy!

Jeżeli natomiast widzimy próby zatarcia tego numeru albo ślady po usunięciu tabliczki znamionowej, to powinniśmy być szczególnie czujni. Sprawdzajmy też dokumenty wozu. Oczywistym jest, że VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Znajdziemy go w sekcji E na pierwszej stronie. Można go także szukać w karcie pojazdu i umowie kupna-sprzedaży.

Do czego służy nam VIN? Lista jest bardzo długa

Jak łatwo się domyślić, skoro ten numer znajduje się w tak wielu miejscach, to jest bardzo istotnym oznaczeniem. Można sprawdzić pojazd za jego pomocą na różne sposoby. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy na każdym elemencie znajduje się taki sam czternastocyfrowy kod. Jeżeli znajdziemy rozbieżności, będzie to bardzo wyraźny znak, że z pojazdem jest coś nie tak. Możliwe, że był spawany z kilku osobnych aut albo pochodzi z kradzieży i niektóre tabliczki znamionowe zostały przebite. Zwykle jednak to nie powinno się zdarzyć.

Szukanie informacji o pojeździe w ogólnodostępnych katalogach jest konieczne – chyba że lubimy niemiłe niespodzianki

Kolejnym krokiem w celu sprawdzenia pojazdu za pomocą numeru VIN jest otwarcie ogólnodostępnego katalogu internetowego i wpisanie do niego danych pojazdu. Można to zrobić tutaj. Będziemy potrzebować wyżej wspomnianego Vehicle Identification Number, numeru z tablic rejestracyjnych oraz daty pierwszej rejestracji. Wtedy staną przed nami otworem wszelkie dane pojazdu. Począwszy od liczby właścicieli, poprzez udokumentowany przebieg, a skończywszy na większych naprawach powypadkowych. Z tą wiedzą będziemy mogli się czuć pewniej podczas zakupu i z łatwością wyłapiemy nieścisłości w tym, co o pojeździe mówi sprzedający.