Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak często wymieniamy olej w samochodzie?

Wymiana oleju silnikowego może odbywać się na dwa sposoby – w warsztacie samochodowym lub samodzielnie, na własną rękę. Olej silnikowy spełnia bardzo ważną funkcję w samochodzie, dlatego należy dbać o to, by był wymieniany w odpowiednim czasie.

Bez względu na to, którą opcję się wybierze, tj. samodzielną wymianę czy też skorzystanie z pomocy mechanika samochodowego, trzeba być świadomym tego, że jest to czynność niezbędna dla właściwego funkcjonowania pojazdu. Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna? Olej silnikowy jest poddawany dużym naprężeniom spowodowanym wysokimi temperaturami, które następują wewnątrz silnika. W związku z tym ważne jest, aby wymieniać olej samochodowy regularnie, zgodnie z instrukcją serwisową pojazdu. Każdy kierowca wie, że w momencie, gdy ilość oleju jest zbyt niska, na desce rozdzielczej zapala się lampka ostrzegawcza. W takiej sytuacji należy sprawdzić poziom oleju i go jak najszybciej uzupełnić. Jeśli lampka kontrolna zapala się zbyt często, warto przyjrzeć się temu, oddając pojazd do warsztatu. Być może wiąże się to z jakąś usterką. Aby samodzielnie wymienić olej silnikowy, wystarczy otworzyć komorę silnika i przeprowadzić niezbędne kontrolę za pomocą wskaźnika poziomu oleju, który dokładnie wskaże poziom oleju. Można również oddać auto do warsztatu, gdzie mechanik nie tylko wymieni olej, ale sprawdzi i ewentualnie wymieni filtr oleju.

Co się dzieje z pojazdem, gdy olej silnikowy jest stary?

Jazda ze starym lub zbyt niskim poziomem oleju bardzo obciąża silnik. Wówczas w silniku występuje większe tarcie, a to w konsekwencji doprowadza do tego, że części szybciej się zużywają. Prowadzi to do utraty mocy silnika, większego zużycia paliwa i nieprzyjaznej dla środowiska emisji spalin. W ten sposób można nieświadomie doprowadzić do poważnej awarii auta.

Na koniec pewna rada dla świeżo upieczonych kierowców. Najskuteczniejsza wymiana oleju ma miejsce w sytuacji, gdy auto przyjeżdża do warsztatu samochodowego z rozgrzanym silnikiem. W ten sposób olej jest rzadszy i szybciej spływa. Silnik również powinien mieć odpowiednią temperaturę, aby zmierzyć realny poziom oleju. Ważne jest, by pojazd stał na równym podłożu, a silnik w momencie pomiaru był wyłączony. Mając na uwadze te wskazówki, z pewnością wymiana oleju zostanie prawidłowo przeprowadzona.