Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak badać widzenie obuoczne?

Wielu z nas boryka się z różnymi wadami wzroku. Wcześnie wykryte i prawidłowo leczone, pozwalają one w większości przypadków na zduszenie problemu w zarodku. Podstawą prawidłowego funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym jest tzw. widzenie obuoczne. W jaki sposób stwierdza się brak widzenia obuocznego? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule poradnikowym. Powodzenia!

Co to jest widzenie obuoczne?

Choć może wydawać się, że widzenie obuoczne to tylko kolejna z licznych wad wzroku spotykanych u ludzi, to rzeczywistość w tym przypadku wygląda zupełnie inaczej. Otóż, widzenie obuoczne to prawidłowy, pożądany stan u każdego z nas. Jest to sytuacja, w której oboje oczu — zarówno lewe, jak i prawe — jest skierowanych na ten sam obiekt. Taki stan rzeczy oznacza, że osie widzenia naszych narządów wzroku mają punkt przecięcia w miejscu, które w danym momencie obserwujemy.

Co ciekawe, widzenie obuoczne jest „wpisane” ewolucyjnie w nasz organizm. Jeszcze w pierwszych miesiącach życie dziecko nieświadomie uczy się „prawidłowego” obserwowania otaczającego go świata. Rozumie się przez to np. ocenę tego, jak blisko znajdują się poszczególne przedmioty, zwierzęta czy ludzie. Widzenie obuoczne to w dużej mierze efekt nauki koordynacji oczu z resztą ciała.

Brak widzenia obuocznego to groźny sygnał, ale absolutnie nie powinien on wzbudzać u nas paniki. Najprawdopodobniej defekt ten jest przejawem wady wzroku, w tym na przykład „zeza”. Bardzo często pierwsze symptomy takiego stanu rzeczy da się zaobserwować już w okresie niemowlęcym dziecka. Maluch może mieć także objawy jak na przykład:

  • mrużenie oczu,
  • światłowstręt,
  • pocieranie oczu,
  • ustawianie się dziecka pod nietypowym kątem podczas np. oglądania bajek. Jest to jeden z najbardziej widocznych objawów braku widzenia obuocznego. Taki stan rzeczy oznacza bowiem, że maluch próbuje nieświadomie znaleźć taką pozycję, która pozwoli mu na swobodne obserwowanie otoczenia

Widzenie obuczone test — w jaki sposób bada się, czy nasz organizm wykształcił widzenie obuoczne?

Jeśli chodzi o widzenie obuczone test sprawdza się w gabinecie okulistycznym. Jednym z narzędzi wykorzystywanych w tym celu jest np. test stereoskopowy oraz test typu TNO (ten ostatni stosuje się w przypadku badania dzieci w wieku przedszkolnym). Profesjonalne urządzenia okulistyczne pozwalające na przeprowadzenie testu widzenia obuocznego można znaleźć w profesjonalnych markach zajmujących się produkcją sprzętu okulistycznego.