Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czym się różni biologiczna oczyszczalnia przydomowa od oczyszczalni biologiczno-chemicznej?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskały w ostatnich latach na dużej popularności. Nie ma jednak nic w tym dziwnego, gdyż są one doskonałą alternatywą dla klasycznych szamb zarówno pod względem ich ekologiczności, jak i wygody użytkowania. Obecnie na rynku wyróżnić można ich dwa główne rodzaje — oczyszczalnie biologiczne oraz biologiczno-chemiczne. Czym się one wobec tego różnią?

Jak działa oczyszczalnia biologiczna?

Funkcjonowanie biologicznej oczyszczalni ścieków opiera się w 100% na naturalnych procesach gnilnych. Dlatego też najważniejsze w zachodzącym w nich procesie oczyszczania ścieków są bakterie tlenowe oraz beztlenowe. Tego typu oczyszczalnie zbudowane są z trzech komór, w których zachodzą procesy:

  • oczyszczania beztlenowego,
  • oczyszczania tlenowego,
  • klarowania.

Oczyszczane ścieki za pomocą biologicznych oczyszczalni zamieniane są w wodę o drugiej kategorii. Dzięki temu z powodzeniem może być ona odprowadzana do cieków wodnych czy systemów drenażowych, a nawet wykorzystywana do celów gospodarczych.

Jak działa oczyszczalnia biologiczno-chemiczna?

Działanie biologiczno-chemicznej oczyszczalni ścieków opiera się na tej samej zasadzie co w przypadku modeli biologicznych. Główną różnicą jest jednak to, że w procesie oczyszczania ścieków wykorzystywana jest w niej wysokoaktywna substancja chemiczna PIX 112 będąca siarczanem żelaza. Ma ona za zadanie usuwać ponad 95% związków fosforanów, dzięki temu biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków spełnia wymogi regulowane przez rozporządzenie Ministra Klimatu z 2016 roku. Środek chemiczny w tego typu oczyszczalniach dozowany jest automatycznie, w związku z tym pozostaje ona wciąż niemal samoobsługowym rozwiązaniem.

Jaką oczyszczalnie wybrać w przypadku domu jednorodzinnego?

W ofercie firm zajmujących się sprzedażą i montażem tego typu rozwiązań, takich jak producent oczyszczalni ścieków Eko-Bio znaleźć można zarówno biologiczne, jak i biologiczno-chemiczne oczyszczalnie. Wybór jej odpowiedniego modelu, w przypadku zastosowania przydomowego powinien być wobec tego uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkowników, rodzaju oraz ilości produkowanych przez nich ścieków. Przy czym należy jednak pamiętać, że oczyszczalnie biologiczno-chemiczne są droższym rozwiązaniem, ze względu na ich nowocześniejszą technologię działania oraz zastosowane w nich elementy do dozowania substancji chemicznych.

Podsumowując, oczyszczalnie biologiczno-chemiczne różnią się od modeli biologicznych wyłącznie dodatkowym zastosowaniem podczas procesu oczyszczania ścieków substancji chemicznych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]