Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Adaptacja dziecka w przedszkolu z punktu widzenia nauczyciela

Adaptacja dziecka w przedszkolu to proces wielu zmian, do jakich maluch musi przystosować się na skutek przebywania w innym otoczeniu. Dla dziecka jest to zazwyczaj pierwszy moment regularnego oddzielenia od domu i stałej obecności rodziców. Ponadto wejście w nowe środowisko to konieczność przystosowania się do rówieśników, wychowawców i nowych zasad.

Na czym polega proces adaptacji i jak go zrozumieć?

Rozpoczęcie wychowania przedszkolnego to zarówno wstęp do edukacji jak i niezwykle ważny etap rozwojowy, który stawia przed dzieckiem nieznane mu dotąd wyzwania. Dziecko regularnie, przez kilka godzin dziennie pozostaje pod opieką nauczycieli i musi nauczyć się przestrzegania pewnych zasad panujących w placówce, co w pewnym stopniu ogranicza jego swobodę. Drugim bardzo istotnym wyzwaniem jest nawiązanie kontaktów z grupą rówieśniczą i odnalezienie się w społeczności przedszkolnej.

Dziecko już nie jest jedynym obiektem zainteresowań, ale musi dostosować się do tego, co robi grupa i jak zorganizowane są zajęcia. Aby lepiej zrozumieć proces adaptacji, warto skorzystać z książek do edukacji przedszkolnej, które pozwolą uzyskać specjalistyczną wiedzę z tego zakresu. Ponadto pójście do przedszkola wymaga od dziecka większej dyscypliny, chociażby przez konieczność codziennego wstawania i przygotowywania się do wyjścia. Jednak najważniejszym wyzwaniem wydaje się oddzielenie od rodziców, co u niektórych dzieci może wywołać duże poczucie krzywdy i tęsknoty za stałą bliskością opiekuna.

Jak wspierać dziecko w procesie adaptacji przedszkolnej?

Proces adaptacji powinien przebiegać stopniowo i być dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Dobrze jest na początku nie zostawiać dziecka w przedszkolu na pełen wymiar godzin. Należy zacząć od krótkiego pobytu i konsekwentnie wydłużać czas spędzany w placówce, co pozwoli dziecku oswoić się ze zmianami. Wiele niezbędnych informacji na temat adaptacji oferuje oficyna wydawnicza Impuls, która jest dystrybutorem książek i publikacji naukowych dla nauczycieli.

Ważne jest także dobre przygotowanie ze strony rodziców. Radosne opowieści o tym jak wygląda przedszkole i jakie zajęcia czekają na dziecko, pozwoli wytworzyć pozytywny obraz.  Przełoży się to na większy optymizm podczas pierwszych dni w placówce. Niezwykle istotne jest też wsparcie dziecka w wejściu do grupy rówieśniczej i pomoc w ukształtowaniu pozytywnych relacji z pozostałymi dziećmi, gdyż nic tak nie pozwala odnaleźć się w nowej sytuacji jak poznanie przyjaciół.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]