Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Co jedzą kanarki?

Kanarki potrafią naśladować dźwięki, słyną ze swojego pięknego ubarwienia i śpiewu. Wiele osób decyduje się na hodowle tych ptaków. Są one bardzo energiczne i jeśli będzie się o nie odpowiednio dbać, pozostaną radosne przez długi czas. Pora zastanowić się nad tym, co i ile je kanarek, aby ułożyć dla niego odpowiedni jadłospis.

Prawidłowe żywienie kanarka

Kanarki nie są dużych rozmiarów, ale mają spory apetyt. Uważać należy jednak z przekarmieniem ptaków, bo niezbyt dobrze to znoszą. Dziko żyjące kanarki zajadają się nasionami traw, owoców i ziół. Nie pogardzą też pączkami kwiatowymi i owocami. Preferują one pokarm roślinny, ale urozmaiceniem diety mogą być też dodatki w postaci owadów czy innych przekąsek pochodzenia zwierzęcego. Jak widać, dieta kanarka jest zróżnicowana i trzeba o tym pamiętać podczas wybierania jedzenia dla ptaka hodowlanego. Jeśli ma się prawidłowo rozwijać, to powinno się przy komponowaniu menu mieć na uwadze jego naturalne preferencje. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy ptak jest inny, ma swoje indywidualne potrzeby, które wynikają między innymi z wieku, stanu zdrowia i nawet prowadzonego trybu życia. Optymalnym pokarmem dla kanarka będą przede wszystkim ziarna i to właśnie na nich należy oprzeć dietę ptaka. Zaleca się, aby ziarna stanowiły 80% dziennego menu. Pozostałe 20% można uzupełnić owocami i warzywami. Warto też włączyć do jadłospisu zioła, które kanarki chętnie zjadają i mają z tego liczne korzyści ze względu na właściwości prozdrowotne tych roślin. Ptak będzie też bardzo zadowolony z otrzymania przekąsek, które oczywiście trzeba podawać z umiarem. Mogą one być pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Należy traktować je jak słodycze, czyli zachować umiar, ich podaż w diecie nie powinna przekraczać 5%.

O czym pamiętać?

Podczas układania diety dla kanarka trzeba mieć na uwadze kaloryczność posiłków. Nie należy przesadzać z kaloriami, co będzie miało niekorzystny wpływ na układ pokarmowy ptaka i sprzyjać tyciu. Wystarczy od jednej do dwóch łyżek mieszanki ziaren dziennie, do tego można dołożyć trochę owoców, warzyw i roślin zielonych – po jednej małej porcji z każdej grupy. Kanarki z chęcią zjedzą pyszne ziarna słonecznika czy inne wysokotłuszczowe nasiona, ale są one mocno kaloryczne. Mogą oczywiście znaleźć się w diecie kanarka, ale w niewielkiej ilości. Podczas ciepłych dni warto z nich całkowicie zrezygnować. Nasiona roślin oleistych można wprowadzić w okresie zimowym, ale tylko jako dodatek i to nie codziennie. Bardzo ważną kwestią będzie wzbogacenie diety kanarka w okresie lęgowym o pokarm zawierający większe ilości białka.

Co jedzą kanarki?

Kanarkom można podawać rzepak lub rzepik, ale tylko dojrzały i przesuszony. Mile widziany będzie też kanar jak dodatek do diety, szczególnie w okresie lęgów. Wspaniale sprawdzą się ziarna konopi, ale w niewielkiej ilości, aby nie doprowadzić do otyłości u ptaka. Konopie świetnie nadają się do żywienia samic zimą. Jeśli ptak boryka się z problemami ze strony układu pokarmowego, to warto mu podawać suchy mak. Zaleca się sięgać po niego przez cały rok. Kanarki bardzo lubią siemię lniane, które idealnie nadaje się w okresie pierzenia. Nie należy podawać go w okresie lęgów. Można też dawać odwar z nasion, który oczyści organy głosowe ptaka. W diecie kanarka nie może zabraknąć owsa, można też posiłkować się płatkami owsianymi. Możliwe jest podawane grubo mielonej pszenicy. Kanarki bardzo lubią proso.

Optymalna dieta dla kanarka

Mając kanarka, można podawać mu przez cały rok jabłka, które ptaki uwielbiają. Wspaniałym pokarmem będzie też marchew, która obfituje w szereg cennych witamin, wpływa na trawienie ptaków. Liście i nasiona sałaty również mogą znaleźć się w diecie kanarka. Mnóstwo witamin znajduje się w papryce słodkiej, która jest szczególnie korzystna w okresie pierzenia. Godna polecenia będzie też mieszanka jajeczna w formie sypkiej. Przygotowuje się ją z rozdrobnionych jajek ugotowanych na twardo, pokruszonego biszkoptu lub bułki tartej i maku. Kanarki chętnie zjedzą liście szpinaku, cykorii i pietruszki. Można podać im także niewielkie kawałki pomidora i ogórka. Z owoców polecić można też gruszki, winogrona, porzeczki, banany, melony, czereśnie, śliwki, jagody. W diecie kanarka nie może zabraknąć świeżej zieleniny np.: pokrzywy, mniszka, gwiazdnicy, babki, rdestu.

______________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości internetowego sklepu zoologicznego Tukan24

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]