Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy samochód z wypożyczalni jest ubezpieczony?

Każdy właściciel samochodu poruszającego się po polskich drogach zobowiązany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Chroni ono kierowcę przed skutkami ewentualnych szkód poniesionych w zdarzeniach drogowych. Wiele osób zastanawia się, jak kwestia ubezpieczenia wygląda w przypadku pojazdów dostępnych na wynajem. Czy samochody z wypożyczalni są ubezpieczone? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wynajem samochodów a ubezpieczenie OC – to trzeba wiedzieć

Na wstępie należy zaznaczyć, że wszystkie dostępne do wypożyczenia pojazdy są objęte podstawowym ubezpieczeniem OC. To warunek konieczny do dopuszczenia samochodu do poruszania się po polskich drogach publicznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stanowi finansową ochronę właściciela auta przed roszczeniami innych użytkowników ruchu drogowego, którzy zostali przez niego poszkodowani w konkretnym zdarzeniu drogowym (kolizja, wypadek). Firma ubezpieczeniowa zapewnia finansową ochronę do wysokości sumy gwarancyjnej wskazanej w umowie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC przypisywane jest do konkretnego pojazdu dostępnego na wynajem. Oznacza to, że obejmuje swoim działaniem wszystkie zdarzenia z udziałem ubezpieczonego samochodu, bez względu na to, kto jest jego kierowcą. To ważna zasada z perspektywy klienta wypożyczalni.

Dodatkowe ubezpieczenia wynajmowanego auta

Poza podstawowym ubezpieczeniem w postaci OC firmy wynajmujące auta często decydują się również na wykup dodatkowej polisy AC i Assistance. Polisa autocasco zapewnia właścicielowi samochodu odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody wynikającej z jednej z przyczyn określonych w umowie. Mowa tu m.in. o uszkodzeniu pojazdu z winy kierowcy, kradzieży auta lub jego zniszczeniu przez działanie czynników zewnętrznych. Assistance z kolei chroni właściciela przed niespodziewanymi zdarzeniami mogącymi pojawić się w czasie użytkowania auta. Pełen pakiet Assistance gwarantuje pomoc drogową w przypadku awarii w trasie, usługi serwisowe, auto zastępcze, a nawet możliwość skorzystania z hotelu na czas usunięcia usterki w pojeździe. Wszystko oczywiście na koszt ubezpieczyciela.

Kto zapłaci za szkodę wyrządzoną wypożyczonym samochodem?

O ile koszt ubezpieczenia OC zwykle wliczony jest w cenę najmu, to za ewentualne ubezpieczenie dodatkowe w postaci AC i Assistance klient firmy zajmującej się krótkoterminowym wynajmem samochodów musi dodatkowo zapłacić. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wybór pełnego pakietu ubezpieczeń zwalnia kierowcę z odpowiedzialności za szkody powstałe bez jego winy. Jeżeli najemca nie zdecyduje się na wykup dodatkowego ubezpieczenia, to w przypadku zwykłego zdarzenia drogowego i tak będzie chroniony zgodnie z postanowieniami polisy OC.

Przy tej okazji warto jednak wspomnieć o sytuacjach, w których najemca, mimo posiadania ubezpieczenia OC, będzie zobowiązany do pokrycia roszczeń osoby poszkodowanej w wyniku wypadku lub kolizji z wypożyczonym samochodem. Jeśli do zdarzenia doszło z winy kierowcy wynajętego auta, był on pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem albo uciekł z miejsca wypadku, ubezpieczyciel może żądać od niego zwrotu środków wypłaconych osobie pokrzywdzonej.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]