Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Buty trekkingowe, które sprawdza się wszędzie!

Odpowiednio dobrane wygodne buty są podstawą każdej dłuższej wędrówki. Wiele osób umila sobie czas, uprawiając trekking na szlakach górskich lub nizinnych. Wędrówki mogą być formą rekreacji uprawianej od czasu do czasu albo regularnie z nastawieniem na pokonywanie określonych tras i zdobywanie górskich szczytów. W każdym wypadku najważniejszym elementem wyposażenia jest wygodne obuwie trekkingowe.

Najważniejsze cechy dobrych butów trekkingowych

Bardzo ważną cechą butów trekkingowych jest podeszwa, która powinna cechować się znacznie lepszą przyczepnością niż tradycyjne obuwie. Głębsze wgłębienia umożliwiają stabilne utrzymanie stopy na śliskim, wilgotnym podłożu czy na kamieniach. Podeszwa powinna także mieć odpowiednią grubość, ponieważ poza przyczepnością jest odpowiedzialna za amortyzację. Na proste szlaki po piasku i większych kamieniach wystarczą buty z mniej twardą podeszwą, są one również bardziej komfortowe.

Na trudniejsze wędrówki po zróżnicowanym terenie trzeba się zaopatrzyć w buty trekkingowe z bardzo twardą podeszwą. Na letnie wędrówki wystarczą buty bez membrany wodoodpornej, są wówczas bardziej przewiewne, jednak kiedy są planowane dłuższe wycieczki lepiej zaopatrzyć się w buty trekkingowe z membraną, która chroni przed gwałtownymi zmianami pogody. Dzięki takiej membranie buty marki Jack Wolfskin, model Cascade Hike LT Texapore Low nie pozwolą stopom przemoknąć. Bardzo ważne jest także odpowiednie dobranie rozmiaru obuwia. Dobrym rozwiązaniem jest mierzenie butów na zmęczoną stopę, po całym dniu chodzenia, w grubych skarpetach, które są najlepsze na dłuższe trasy.

Wysokie czy niskie buty trekkingowe?

Obuwie z niską cholewką umożliwia zachowanie szybkiego tempa, zapewnia lepszą oddychalność i mniejsze zmęczenie stóp. Może być również wykorzystywane na rajdy rowerowe, niektóre modele butów trekkingowych bardzo dobrze współpracują z pedałami platformowymi. Takie buty są wykorzystywane często przez osoby jeżdżące rekreacyjnie, dla których komfort chodzenia również jest bardzo ważny. Podczas  wypraw rowerowych sprawdzą się również sakwy rowerowe, umożliwiające wożenie ze sobą zapasowych ubrań, laptopa, czy produktów spożywczych. Mają one różną pojemność, mogą się rozkładać, albo służyć jako torba noszona na ramieniu.

Produkowane obecnie buty trekkingowe wysokie są dużo lżejsze niż noszone w przeszłości trapery, jednak obuwie niższe jest w dalszym ciągu dużo lżejsze od tego za kostkę. Brak wysokiej cholewki sprawia, że kroki są dużo bardziej swobodne i nieskrępowane. Trzeba pamiętać, że takie obuwie dużo mniej chroni przed kontuzjami, przeznaczone jest raczej dla doświadczonych wędrowców. Zdecydowanie bardziej uniwersalne jest obuwie wysokie, które stabilizuje kostkę i zabezpiecza stopę przed szkodliwymi ruchami. Buty z wysoką cholewką chronią cały staw przed skręceniem, są również przydatne w czasie gwałtownych zmian pogody, osłaniają przed deszczem i śniegiem, nie dopuszczając do wychłodzenia stóp. Wysokie buty trekkingowe mogą być stosowane zarówno na łatwiejsze, jak i trudniejsze trasy. W każdych warunkach z pewnością sprawdzą się buty marki Jack Wolfskin, model Force Striker Texapore Low albo z wyższą cholewką ze skóry welurowej, model Cascade Hite LT Texapore MID.

Jak dbać o buty trekkingowe?

Odpowiednia konserwacja umożliwia dłuższe korzystanie z butów trekkingowych. Po zakończonej wędrówce buty trzeba zdezynfekować odpowiednim preparatem na pleśnie i bakterie. Impregnację obuwia należy wykonywać przed każdym wyjściem, nawet codziennie. Trzeba również unikać suszenia butów przy ognisku.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]